W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Kultura i turystyka

Badanie dotyczące populacji rysia w Rumunii, opublikowane przez Oxford University Publishing House

Nowe badanie populacji rysiów w Rumunii, opublikowane przez wydawnictwo Uniwersytetu w Oxfordzie Badanie zrealizowane w Rumunii na temat populacji rysiów przyciągnęło uwagę naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego i w tym tygodniu zostało opublikowane w Gazecie Mammalogii (przyp. red. – mammalogia to dyscyplina nauki zajmująca się ssakami).

Badanie, które zajęło trzy lata zostało przeprowadzone w górach Făgăraș przez kilku specjalistów Fundacji Conservation Carpathia i zostało opublikowane w całości przez Oxford University Press – to prestiżowe wydawnictwo brytyjskiego uniwersytetu, największe na świecie uniwersyteckie wydawnictwo i drugie najstarsze, założone w roku 1586.

Fundacja Conservation Carpathia zakończyła z powodzeniem pierwszy program monitorowania rysiów metodami naukowymi i ilościowymi w pilotażowej strefie w Południowych Karpatach.

Monitorowanie zostało przeprowadzone przez kamery z czujnikiem ruchu i jego celem była ocena stanu przetrwania i utrzymania ciągłości populacji rysiów oraz stworzeniu modelu monitorowania fauny na poziomie krajowym.

Strefa monitorowania mierzyła 1200 km² i znajdowała się we wschodniej części Gór Făgăraș, Piatra Craiului i Gór Leaota. 23 dorosłych rysiów i 9 młodych zostało zidentyfikowanych dzięki 152 kamer z sensorami ruchu. Dane zostały zebrane podczas trzech następujących sezonów jesienno-zimowych, pomiędzy 2018, a 2020, w czasie ponad 300 dni monitorowania.

W jaki sposób monitorowano rysie?

Tradycyjnie duże drapieżniki monitorowało się w Rumunii za pomocą śladów w śniegu. Jednak z powodu wzmożonej mobilności rysiów, nie zawsze można było przypisać jeden ślad do jednego rysia i powodowało to ryzyko wielokrotnego policzenia jednego zwierzęta.

‘Na podstawie ilości zdjęć poszczególnego rysia, specjaliści z Fundacji byli w stanie oszacować rozmiar, zagęszczenie i strukturę populacji w strefie pilotażowej za pomocą skomplikowanych modeli matematycznych, które brały pod uwagę migrację, śmiertelność, zachowanie i dostępność siedlisk’, wyjaśnia Ruben Iosif, specjalista zoolog z Fundacji Conservation Carpathia.

Ryś jest włączony pod ścisłą ochronę na podstawie unijnej dyrektywy ochrony środowiska i jest trzecim największym drapieżnikiem w Europie, zaraz po niedźwiedziu i wilku

Tłumacz: Radu Dobrescu
Źródło artykułu-foto : www.adevarul.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ