W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Kultura i turystyka

“Na ścieżkach czasu” – historia rumuńskiej Polonii

„Pe cǎrǎrile timpului/ Na ścieżkach czasu” (edycja rum.-polska) to historia wkładu Polonii dla rozwoju Rumuni. Danuta Roman pisze w niej o tożsamości, czasie i wartościach, które łączą i sprawiają, że ludzie wspierają się w obliczu życiowych i historycznych trudności.

Od wieków dla wielu Polaków ziemia rumuńska była krajem przyjaźni i gościnności. Tutaj zakochali się, wychowywali swoje dzieci i zrealizowali swoje osiągnięcia zawodowe. Kochali swoją drugą ojczyznę, o nią walczyli z bronią w ręku albo pracowali dla niej w różnych dziedzinach: w edukacji, ekonomii, architekturze, medycynie, antropologii, naukach przyrodniczych, dyplomacji, inżynierii, technice, czy uczestnicząc w życiu kulturowym. W ten sposób wnieśli swój wkład do rozwoju współczesnej Rumunii.

Nowa książka Danuty Roman opowiada o miejscach i wyjątkowych ludziach, którzy przerzucili dzięki swoim osiągnięciom trwale zapisali się w zbiorowej pamięci. Głównym pomysłem tomu była budowa triady składającej się z wartości, tożsamości i czasu.

Opisywani w książce Polacy stanowią pomost pomiędzy narodem polskim a rumuńskim i wzory do naśladowania.  „Na ścieżkach czasu” jest kontynuacją tomu „Ogród polskiej pamięci” poświęconego postaciom polskiego pochodzenia, które znalazły wieczny odpoczynek na katolickim cmentarzu Bellu w Bukareszcie. Drugi tom przedstawia postacie i miejsca przypominające polskie dziedzictwo kulturowe na ziemi rumuńskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ