W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Ekonomistka, absolwentka Harvardu. Kim jest nowa premier Mołdawii?

Natalia Gavrilița otrzymała dziś od prezydent Mai Sandu misję stworzenia nowego rządu. Nowa premier zapowiedziała, że jego skład poznamy już w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że 11 lipca miały miejsce w Mołdawii wybory parlamentarne, które przytłaczającą większością wygrała Partia Akcji i Solidarności (PAS). Ugrupowanie, z którego wywodzi się m.in. urzędująca prezydent Maja Sandu, zdobyło popularność ze względu na zapowiedź reform kraju i walki z korupcją. Zagraniczni komentatorzy skupili się natomiast na prozachodniej orientacji przedstawicieli PAS.

Dzisiaj misję stworzenia rządu otrzymała Natalia Gavrilița. To doświadczona i wszechstronnie wykształcona polityk. Z urzędującą prezydent łączy ją między innymi to, że również skończyła studia na Harvardzie. Gavrilița jest z wykształcenia ekonomistką. W 2019, gdy Sandu pełniła funkcję premiera, objęła funkcję ministra finansów.

Obecnie w Mołdawii dominują nastroje proeuropejskie i proreformatorskie. Z opublikowanego przez portal jurnal.md sondażu wynika, że aż 71,6% mieszkańców skłania się ku integracji z Unią Europejską. Z kolei Unia Euroazjatycka ma obecnie zaledwie 37,5% zwolenników pośród mieszkańców kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ