W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Maia Sandu odwiedziła Polskę. Prezydent Duda: “Zawsze będziemy wspierali Mołdawię”

Maia Sandu odwiedziła Polskę po raz pierwszy od wygranych w grudniu wyborów. Mołdawska prezydent spotkała się z Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Usłyszała zapewnienia o wsparciu dla dążeń jej kraju w zakresie zachowania integralności terytorialnej i integracji europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami:

– Jako prawie że sąsiad Mołdawii, jako kraj, któremu sprawy mołdawskie leżą na sercu – zawsze będziemy stali razem ze wspólnotą międzynarodową za Mołdawią w tym znaczeniu, że absolutnie uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach – mówił Andrzej Duda. – To sprawa fundamentalna i zawsze będziemy wspierali Mołdawię we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały; które będą powodowały, że sytuacja w kraju będzie stabilniejsza, a Mołdawia przez to będzie stawała się krajem mocniejszym i bardziej zintegrowanym. To ma – oczywiście – fundamentalne znaczenie.

Prezydent Maia Sandu powiedziała, że współpraca z Polską celem modernizacji i rozwoju kraju, a także kontynuacja integracji europejskiej jest dla niej bardzo ważna. Wspomniała przy tym o inicjatywie Trójmorza:

– Republika Mołdawii jest gotowa, aby brać udział w dużych regionalnych inicjatywach. Z zainteresowaniem przyglądamy się ewolucji Trójmorza, regionalnej platformy którą ma na celu wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych i potencjałów ekonomicznych krajów w obszarze pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem – mówiła Maia Sandu. – Wierzymy, że udział Republiki Mołdawii w tej inicjatywie pozwoli nam połączyć się z europejską infrastrukturą i sprawi, że będzie to dodatkowy czynnik stabilizujący na granicach Unii Europejskiej.

Wystąpienia z dzisiejszej konferencji dostępne są tutaj: https://fb.watch/6gy5XW5fXQ/

Mołdawska prezydent spotkała się dzisiaj także z marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

W pierwszej połowie lipca w Mołdawii odbędą się wybory parlamentarne. Obecnie w parlamencie większość mają socjaliści i ich koalicjanci. Wygrana środowisk związanych z Mają Sandu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ