W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Klaus Iohannis rozmawiał z Prezydentem RP o projekcie kolei „Rail2Sea” oraz o autostradzie „Via Carpathia”

Źródło zdjęcia: www.digi24.ro

Prezydent Klaus Iohannis i jego polski odpowiednik Andrzej Duda rozmawiali w poniedziałek w Pałacu Cotroceni w ramach oficjalnej wizyty Prezydenta RP w Rumunii. Intensyfikacja współpracy gospodarczej po pandemii, bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, a także kwestie regionalne na Białorusi i w Republice Mołdawii były jednym z tematów poruszonych przez obu prezydentów. Iohannis i Duda będą przewodniczyć szczytowi B9, w którym udział wezmą poprzez wideokonferencję prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO, a obydwie głowy państw wezmą udział we wtorek w ćwiczeniach wojskowych.

„Na zakończonym przed chwilą spotkaniu, które odbyło się w bardzo otwartej, przyjaznej atmosferze, rozmawialiśmy o poszerzeniu i pogłębieniu rumuńsko-polskiego Partnerstwa Strategicznego, utworzonego w październiku 2009 roku i odnowionego w 2015 roku. Z przyjemnością zauważyłem, że to strategiczne partnerstwo zachęciło do trwałego rozwoju naszych stosunków dwustronnych w ostatnich latach. Zorganizowanie w drugiej połowie tego roku nowego wspólnego spotkania rządów Rumunii i Polski, na którym zostanie uzgodniony nowy Plan Działań Partnerstwa Strategicznego na lata 2021-2025, po raz kolejny świadczy o doskonałym poziomie rumuńsko-polskiego dialogu. W ostatnich latach znacznie się on nasilił dzięki kontaktom na wszystkich szczeblach i we wszystkich obszarach – powiedział prezydent Klaus Iohannis.

Dwóch przywódców państw omówiło wymianę gospodarczą między Rumunią a Polską oraz współpracę regionalną, w tym realizację projektu kolejowego Rail2Sea, który połączy odpowiednio porty Konstanca i Gdańsk, oraz projektu drogowego Via Carpathia. Nowa autostrada, będąca obecnie przedmiotem dyskusji, ma dwie proponowane trasy w Rumunii. Projekt, nazwany „Via Carpatia”, otrzymał już wsparcie siedmiu krajów: Litwy, Węgier, Słowacji, Polski, Rumunii, Ukrainy i Turcji.

„Zgodziłem się z prezydentem Dudą co do konieczności dalszego pobudzania naszego handlu, który mimo pandemii wyniósł o ponad 7 mld euro w 2020 roku, a także wzajemnych inwestycji. Dyskusje uwypukliły również wspólne zainteresowanie pogłębieniem współpracy sektorowej, w tym w takich obszarach, jak przemysł obronny. Poruszyliśmy również kwestię współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza, kładąc nacisk na realizację strategicznych projektów połączeń regionalnych. Z tej perspektywy postanowiliśmy kontynuować wspólną promocję, priorytetowo, projektu kolejowego Rail2Sea, który połączy porty Konstancy i Gdańska oraz odpowiednio projektu drogowego Via Carpathia ”- zadeklarował również prezydent Rumunii.

Prezydent RP wskazał, że „po pandemii należy bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą” i podziękował Klausowi Iohannisowi za zorganizowanie szczytu B9 przed szczytem NATO w Brukseli.

„Dziękuję Prezydentowi za zorganizowanie spotkania w formacie B9. Dziś tutaj w Bukareszcie, przed szczytem NATO w Brukseli, cieszę się, że mamy już dobrą tradycję omawiania kwestii bezpieczeństwa w tej części Europy, będącej członkiem NATO. Będziemy mogli mówić tym samym głosem. Jest kilka problemów, w tym problem na Białorusi, trudna sytuacja. Trudna jest także sytuacja w Europie Wschodniej. Nie możemy oderwać wzroku od tej części Europy. Musimy wspierać Ukrainę, ale z drugiej strony musimy stać także na straży naszego bezpieczeństwa, bo to jest nasza wschodnia flanka. Bardzo się cieszę, że prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO również wezmą udział w tym szczycie. To pokazuje, że nasze spotkanie jest naprawdę ważne i pokazuje spójność północnoatlantycką – powiedział Andrzej Duda.

Obydwie głowy państw we wtorek wesmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21” na Poligonie Smârdan.

„To ćwiczenie, w którym Polska uczestniczy wraz z siłami rozmieszczonymi w Rumunii, w ramach zaawansowanej obecności na wschodniej flance sojuszniczej, struktur Wielonarodowej Brygady NATO w Craiova. (…) Rumuńsko-polski dialog na temat bezpieczeństwa przynosi wymierne korzyści obu krajom, naszemu regionowi i Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Zgodziłem się z Prezydentem, że będę kontynuował wkład wojskowy, jaki Rumunia i Polska mają na swoich terytoriach w kontekście realizacji decyzji podjętych na poprzednich szczytach NATO – mówi Klaus Iohannis.

Prezydent Rumunii i Prezydent Polski zobowiązali się do dalszego wzmacniania pozycji NATO w zakresie odstraszania i obrony na wschodniej flance, jej spójności i procesu NATO 2030 oraz do podjęcia decyzji o aktualizacji Sojuszniczej Koncepcji Strategicznej na czerwcowym szczycie NATO. Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy odbywa się w kontekście, w  okolicznościach, gdy w tym roku przypada 100 rocznica zawarcia Konwencji Sojuszu Obronnego między Królestwem Rumunii a Rzeczpospolitą Polską. Konwencja została podpisana 3 marca 1921 r.

Źródło tekstu: www.digi24.ro
Źródło zdjęcia: www.digi24.ro; www.romania-actualitati.ro
Tłumacz: Andrzej Graboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ