W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Życie w Rumunii

W Jassach pojawił się chleb z mąki ze świerszczy

Źródło zdjęcia: www.powderbugs.co.th

Pierwszy chleb z mąki ze świerszczy w Rumunii został upieczony w Jassach, a ci, którzy go przygotowali, mówią, że ma bardzo dobry smak. Na razie chleb ze świerszczy nie będzie dostępny dla ludności, bo jego produkcja znajduje się w fazie testów.

Pierwszy chleb z mąki ze świerszczy w Rumunii został upieczony w piekarni Uniwersytetu Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej w Jassach – informuje Radio Hit.

Chodzi o projekt Otilii Cristiny Murariu, kierownika zespołu, doktora Uniwersytetu Rolniczego, na wydziale Inżynierii Żywności.

Mąka ze sproszkowanych około 70 świerszczy znajduje się w bochenku chleba, co stanowi około 3% jego składników. Eksperci twierdzą, że mąka ze świerszczy ma dość neutralny smak, więc jej obecność nawet nie jest zauważalna.

Chleb z tej mąki smakuje jak zwykły, ale za to jego wartość odżywcza jest bardzo wysoka, i wysoka jest w nim zawartość białka. Świerszcze składają się w 70% z białek, witamin, żelaza i wapnia.

Kilogram mąki ze świerszczy kosztuje 23 lei

„Chleb z mąki ze świerszczy to obecnie produkt otrzymywany z białej mąki pszennej przez dodanie 3% mąki ze świerszczy wraz z naturalnym zakwasem otrzymanym w wyniku naturalnej fermentacji owocowej. I oczywiście wody oraz soli.

Mąka ze świerszczy nie zawiera glutenu i w połączeniu z niektórymi surowcami z tej samej kategorii może być spożywana przez osoby z nietolerancją glutenu.

Punktem wyjścia dla tego pomysłu był rok 2011, kiedy wraz z niektórymi badaczami we Włoszech uczestniczyłam w określaniu zawartości białka i aminokwasów w niektórych owadach. Teraz stwierdziłam, że świerszcze mają neutralny smak i jedyna zmiana, jaką wprowadzają w pieczywie, polega na uzyskaniu nieznacznie ciemniejszego koloru.

Produkt ten nie będzie na razie dostępny dla ludności. Jesteśmy w fazie testów. Zrobiłam ten chleb po raz pierwszy. Mąka natomiast jest dostępna. Kosztuje 23 leje za kilogram. Zamawiamy ją za granicą. Ma bardzo dobry smak”- powiedziała Otilia Cristina Murariu.

W 2000 roku ONZ ogłosiła, że owady są przyszłością naszych posiłków, ponieważ są pożywne, a ich hodowla nie doprowadza do zanieczyszczenia środowiska. W 2017 roku Finlandia rozpoczęła sprzedaż chleba wytwarzanego z owadów. Producenci zapewniają, że jeśli nie wiesz, nie poczujesz żadnej różnicy. Mówią natomiast, że produkt ten jest znacznie bardziej pożywny.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zdecydował w styczniu, że larwy mącznika są bezpieczne do spożycia przez ludzi, zarówno same w sobie, jak i jako sproszkowany dodatek.

Źródło tekstu: www.stirileprotv.ro
Źródło zdjęcia: www.powderbugs.co.th
Tłumacz: Andrzej Graboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ