W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Historia

Rzymska droga sprzed dwóch tysięcy lat odkryta podczas budowy Autostrady Transylwania

Źródło zdjęcia: www.adevarul.ro

Rzymska droga, która ma niespełna 2000 lat i została prawie w całości zachowana, została odkryta podczas budowy autostrady A3 w Transylwanii. Mimo tego interesującego odkrycia, prace mają być kontynuowane.

Odkrycie zostało dokonane przez archeologów niedaleko miejscowości Sutoru, w powiecie Sălaj na głębokości kilkudziesięciu centymetrów pod ziemią. Droga ma prawie 2000 lat i zgodnie z tym co twierdzą archeolodzy, zachowała się w nienaruszonym stanie.

Chociaż odkrycie jest imponujące, pracy na autostradzie będą kontynuowane. Droga będzie sfotografowana i udokumentowana w bazie danych.

Według lokalnej prasy, zatrzymanie budowy byłoby możliwe tylko wyłącznie w przypadku bardzo nadzwyczajnego odkrycia, jakim byłaby np. twierdza lub zamek.

Blisko rzymskiej drogi znajduje się też rzymskie castrum Optatiana, który został zgłoszony do umieszczenia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Już w 2019 r. archeolodzy z Narodowej Komisji Limes, która się zajmuje monitorowaniem wykopalisk na granicy Imperium Rzymskiego, zażądali od Ministerstwa Transportu zmiany trasy przyszłej autostrady.

Miejscowość Sutoru znajduje się na trasie odcinka autostrady między Nădășelu i Poarta Sălajului. Rumuński zarząd dróg i autostrad CNAIR podpisał dn. 1.07.2020 r. umowę na zaprojektowanie i budowę tego odcinka z firmą rumuńskiego wykonawcy Dorinela Umbrărescu.

Wartość kontraktu wynosi 680 milionów lejów, a czas trwania umowy 156 miesięcy, z których 12 faza projektowania, 24 faza budowy i 120 wynosi gwarancja.

Źródło wideo: https://www.youtube.com/watch?v=IS8wmOhNPrQ

Źródło wideo: https://www.youtube.com/watch?v=aAD5yIHEnQc
Źródło tekstu: www.adevarul.ro
Źródło zdjęcia: www.adevarul.ro
Tłumacz: Radu Dobrescu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ