W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Kultura i turystyka

Rumunia międzywojenna pokazana w amerykańskim dokumencie z 1935 roku. VIDEO

Źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=aAD5yIHEnQc

Amerykański dokument z 1935 roku ukazuje Rumunię, która przeżywała okres uważany za czasy „chwały”. Jedenaście minut filmu pokazuje niektóre miejsca w „jednym z najpiękniejszych krajów południowo-wschodniej Europy”, a ostatni przystanek to „Mały Paryż”.

Film jest opisywany jako „an early travelogue from the Van Beuren Vagabond Adventure Series” (“wczesny dziennik z podróży w ramach produkcji Van Beuren Vagabond Adventure Series”) i został realizowany przez Van Beuren Corporation, nowojorskie studio filmowe i animacyjne, które działało w latach 20 i 30 XX wieku bezpośrednio konkurując z Waltem Disneyem – jak wskazał profesor historii Cătălin Nedelcu.

Producentem dokumentu jest George G. Popovici.

„Przedstawia malowniczą Rumunię z czasów, kiedy panował w niej król Karol II. Śledząc przedstawiane obrazy (o pewnej wartości historycznej) mamy szansę odkryć urok niektórych emblematycznych miejsc z czasów sprzed prawie wieku: Sinaię, z „bajkową drogą do urokliwego pałacu Peleş”, Hunedoarę, wybrzeże Morza Czarnego (z kolonią nudystów!), kilka rumuńskich wiosek i wreszcie Bukareszt – „mały Paryż” – mówi profesor Nedelcu.

Dokument rozpoczyna się od zdjęć króla Karola II w towarzystwie jego brata, księcia Mikołaja i syna, byłego, a jednocześnie przyszłego króla Michała – wszyscy są w galowych mundurach.

Wycieczka dociera również do Morza Czarnego, do kurortu Carmen Sylva, obecnie Eforie Sud, wspominając także o Techirghiol – na wybrzeżu morza, gdzie ludzie bawią się beztrosko. Wojna była jeszcze odległa.

„Rumunia jest przedstawiana pozytywnie, wręcz z podziwem. Prawdopodobnie film został opłacony przez Ministerstwo Propagandy Narodowej tak, jak to było praktykowane (król Karol II pojawia się od początku filmu, później możemy zobaczyć królową Marię, o rumuńskich kobieta mówi się, że są piękne, słynna mamałyga jest smaczna itp.). Niewątpliwie nawet w sytuacji, gdy jest to materiał propagandowy, warto go obejrzeć”- tak uważa historyk Stejărel Olaru w swoim poście na Facebooku. Historyk zauważa jeszcze jedno: „Słuchając komentarza po angielsku, zostałem czymś jeszcze zaskoczony: w min. 8:46 podaje się, że na naszym wybrzeżu znajdowała się (w 1935 roku!) „kolonia nudystów”. Nie będąc zaznajomionym z historią nudyzmu, jestem skłonny uwierzyć, że byliśmy prekursorami w tej dziedzinie …

Źródło wideo: https://www.youtube.com/watch?v=aAD5yIHEnQc

Video Source: https://www.youtube.com/watch?v=aAD5yIHEnQc
Text Source: April 22, 2021, 10:30 AM by Sinziana Ionescu
www.adevarul.ro
Photo Source: https://www.youtube. com / watch? v = aAD5yIHEnQc
Translator: Andrzej Graboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ