W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Kultura i turystyka

Trójwymiarowa rekonstrukcja głowy Michała Walecznego w Muzeum Miejskim Bukaresztu

Źródło zdjęcia: www.alba24.ro

Eksponat przedstawiający trójwymiarową rekonstrukcję głowy wojewody Michała Walecznego został w środę włączony do stałej wystawy „Czas Miasta” prezentowanej w Pałacu Suţu – Muzeum Miejskim Bukaresztu.

Kim był Michał Waleczny?

Źródło zdjęcia : www.stiriactuale.ro

Michał Waleczny (ur. 1558, we Floci, na Wołoszczyźnie – zm. 9/19 sierpnia 1601, w Câmpia Turzii, w Księstwie Siedmiogrodu) był władcą Wołoszczyzny w latach 1593-1600. Przez krótki czas (w 1600 r.), był de facto przywódcą trzech państw średniowiecznych, jakie tworzą dzisiejszą Rumunię : Wołoszczyzny, Siedmiogrodu i Mołdawii. Przed wstąpieniem na tron jako bojar piastował godności zastępcy namiestnika w Strehaia, stolnika i namiestnika w Craiova.
Postać Michała Walecznego znalazła się w rumuńskim panteonie narodowym po tym, jak odkryto w rumuńskiej historiografii z dziewiętnastego wieku, jego ważną rolę w dziele “Rumuni pod przywództwem Michała-Wojewody Walecznego” autorstwa Nicolae Bălcescu. Tym samym wojewoda stał się ważnym prekursorem zjednoczenia Rumunów, które miało nastąpić w XX wieku.

Źródło zdjęcia : www.ziaruldeiasi.ro

Eksponat jest teraz znacznie bardziej widoczny, a wszystkie informacje o procedurze i etapach rekonstrukcji można znaleźć w prezentacji znacznie bardziej adekwatnej do kontekstu historyczno-muzealnego nowej wystawy – stwierdza MMB (Muzeum Miejskim Bukaresztu) w swoim wpisie na Facebooku.

Od 2017 roku zwiedzający mogli zobaczyć twarz, odtworzoną z jak największą dokładnością, przy wykorzystaniu najnowszych danych naukowych i technicznych, na czasowej wystawie „Twarze zjednoczenia ‘Wszyscy w jedności’. Historia projektu pewnego kraju”.

Następnie w 2019 roku eksponat został zaprezentowany na wystawie tematycznej „Odnawianie piśmiennych ruchomych dóbr kultury” wraz z rzadkim dokumentem sporządzonym na pergaminie z lat 1593 – 1594, pochodzącym ze Zbioru Dokumentów MMB.

Projekt rekonstrukcji twarzy to stare marzenie dyrektora MMB, Adriana Majuru, powierzone młodemu rzeźbiarzowi Radu Tudorowi Panaitowi.

Artysta rozpoczął pracę w 2016 r. korzystając z obszernej dokumentacji i opierając się w swoim podejściu na pomiarach antropometrycznych i fotografiach czaszki Michała Walecznego, które profesor Francisc J. Rainer, twórca antropologii w Rumunii, wykonał wiosną 1920 r. gdy został zaproszony do Jassów przez Sztab Generalny Armii Rumuńskiej z misją zbadania czaszki wojewody Michała Walecznego.

Po etapie dokumentacji – podczas którego Radu Panait konsultował się z historykami, antropologami, lekarzami i muzealnikami – nastąpiło wykonanie metalowej konstrukcji czaszki, ustalenie jej proporcji, rozmieszczenie punktów odniesienia na potrzeby prawidłowego odwzorowania mięśni, wymodelowanie mimiki i owłosienia, a zwieńczeniem rekonstrukcji była pigmentacja, wstawienie sztucznych oczu i włosów, włos po włosie.

Materiałem końcowym, z jakiego wykonana jest praca, jest lateks, który umożliwił pigmentację cery, a następnie wstawienie naturalnych włosów. „Główną zmianą w stosunku do pierwotnego projektu było dodanie protez ocznych i stroju książęcego (wysokiego nakrycia głowy – kuka, kaftana i płaszcza)” – wyjaśnia rzeźbiarz Radu Panait w opisie dzieła.

Muzeum Miejskie Bukaresztu prezentuje również publiczności film dokumentalny o żmudnej procedurze rekonstrukcji twarzy, który można obejrzeć pod tym linkiem: https://youtu.be/9aGw_G9UymU.

Źródło tekstu: www.agerpres.ro

Tłumacz: Andrzej Graboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ