W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Kultura i turystyka

Gheorghe Zamfir świętuje swoje 80 urodziny

Źródło zdjęcia: https://www.infomusic.ro/

Gheorghe Zamfir (ur. 6 kwietnia  1941, w Găești, okręg Dâmbovița) jest rumuńskim fletnistą, wirtuozem i kompozytorem. Wyrażając siebie artystycznie za pomocą prawie zapomnianego instrumentu (multanki, zwanej też fletnią Pana), zdobywa uznanie na całym świecie. Modyfikuje kształt, konstrukcję i technikę gry na multance, znacznie poszerzając zakres jej możliwości interpretacyjnych. Wprowadza multankę do wszystkich stylów i gatunków muzycznych, rewolucjonizując dźwięk na ogólnoświatową skale i zwracając uwagę współczesnej publiczności na ten instrument.

Robiąc prestiżową karierę muzyka zaistniał również jako artysta w dziedzinie literatury i sztuk pięknych, publikując teksty, eseje i książkę autobiograficzną oraz wystawiając własne obrazy w kraju i za granicą.

Gheorghe Zamfir  został odkryty w Bukareszcie przez szwajcarskiego producenta muzycznego Marcela Celliera, po czym obydwaj zaczęli występować razem od 1969 roku. W latach siedemdziesiątych zyskał międzynarodową sławę, kiedy jego piosenka „Doina de Jale”, tradycyjna rumuńska pieśń pogrzebowa, została wykorzystana jako motyw przewodni serialu telewizyjnego BBC, The Light of Experience. W 1976 roku utwór ten osiągnął 5 miejsce na liście 100 najlepszych przebojów w Wielkiej Brytanii. „Samotny pasterz” (The Lonely Shepherd) był jego drugim europejskim hitem. W 1972 roku stworzył organowy styl fletni Pana, wprowadzając nowy repertuar i sposoby interpretacji. W 1974 roku skomponował pierwszą „Liturgię pokoju” na flet, chór, organy i orkiestrę.

Koncertował w USA w Carnegie Hall i Kennedy Centre, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Kanadzie, RPA, Belgii, Francji, Szwajcarii, Austrii.

Jego repertuar obejmuje utwory od kompozytorów barokowych i klasycznych, takich jak Bach, Vivaldi, Schubert, Schumann i Puccini, po kompozytorów współczesnych, takich jak Lennon, McCartney, Billy Joel i Elton John. Natomiast dyskografia obejmuje albumy jak Classics by Candlelight (1980), Magic of the Pan Pipes (1982), The Lonely Shepherd, Harmony (1984), Zauber Der Panflöte (1992), The King of the Pan Flute (1994) , The Feeling of Christmas (1995), Gheorghe Zamfir: Les plus grand succes (1996), Music from the Movies (1998), The Feeling of Romance (1999), Rodrigo: Fantasia para un Gentilhombre – Zamfir: Concierto de Barcelona (2000).

W 1981 roku albumy rumuńskiego artysty ukazały się na rynku amerykańskim, gdzie sprzedały się w milionach egzemplarzy. W USA zdobył dwie złote płyty, co było wyjątkowym wydarzeniem dla europejskiego artysty, a w Kanadzie pobił wszystkie rekordy sprzedając pięć milionów płyt. Jego muzyka pojawia się na ścieżkach dźwiękowych do filmów takich jak The Tall Blond Man with One Black Shoe (Tajemniczy blondyn w czarnym bucie) (1972), Picnic at Hanging Rock (Piknik pod Wiszącą Skałą (1975), Once upon a time in America (Dawno temu w Ameryce) czy The Karate Kid (1984). Piosenkę „The Lonely Shepherd” można usłyszeć w Kill Bill Quentina Tarantino.

W latach 1988-1990 był trzykrotnie przyjmowany w Watykanie jako pierwszy muzyk, który grał podczas prywatnej liturgii z papieżem Janem Pawłem II.

Gheorghe Zamfir skomponował ponad 300 utworów w stylu folkowym, kameralnym, chóralnym, wokalnym, instrumentalnym i symfonicznym. Należą do nich na przykład:

  • Doina de jale i Doina ca de la Vișina, kompozycje na fletnię Pana w stylu ludowym (1966)
  • Msza za pokój na fletnię, chór, organy i orkiestrę (1974)
  • Koncert na fletnię i orkiestrę (1982)
  • Kwintet na fletnię i kwartet smyczkowy (Cvintetul Plopilor1984)
  • Koncert Totus Tuus, zestaw utworów na fletnię, organy i męski zespół wokalny (2005)

Dzisiaj Gheorghe Zamfir, który stał się za życia legendą obchodzi swoje 80 urodziny. Z tej okazji, temu wspaniałemu artyście życzymy wielu jeszcze lat twórczego, aktywnego życia. Niech jego pasja trwa jak najdłużej, a muzyka cieszy nasze uszy i serca.

Źródło tekstu: https://www.romania-insider.com/

Tłumacz: Andrzej Graboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ