W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Florin Cîțu fot. gov.ro
Polityka

Rozmowy koalicyjne zakończone sukcesem. Kto rządzi w Rumunii?

Według wcześniejszych deklaracji, udało się stworzyć szeroką koalicję rządzącą. Centroprawicowa PNL będzie współpracowała z USR PLUS i mniejszością węgierską. Dzięki temu koalicja ma zapewnioną stabilną większość w obu izbach parlamentu.

Prezydent Klaus Iohannis powierzył misję tworzenia rządu Florinowi Cîțu (PNL). Nowy premier wcześniej pełnił m.in. urząd ministra finansów. Jego zastępcami są liderzy koalicyjnych ugrupowań: Dan Barna (USR PLUS) i Kelemen Hunor (UDMR). Do podziału było 18 ministerstw. Połowę obsadzili politycy związani z PNL. Są to m.in. ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, finansów czy spraw wewnętrznych. Przedstawiciele USR PLUS obsadzają sześć ministerstw, będą odpowiedzialni m.in. za projekty europejskie, transport, zdrowie i sprawiedliwość (partia opowiada się za ostrą walkę z korupcją). Mniejszość węgierska obsadzi z kolei ministerstwa sportu, środowiska i rozwoju.

Porozumienie między PNL (93 posłów), USR-PLUS (55) i UDMR (21) daje koalicji stabilną większość 169 głosów wobec opozycji. Przypomnijmy, że 110 miejsc będzie obsadzonych przez PSD, a 33 należą do prawicowego AUR.

Wybory miały miejsce na początku grudnia. Mimo że najlepszy wynik uzyskała Partia Socjaldemokratyczna, to koalicja została stworzona wokół PNL. Jej pełna nazwa to Partidul Naţional Liberal czyli Partia Narodowo-Liberalna. Nie jest to jednak ugrupowanie nacjonalistyczne. Reprezentuje ono poglądy konserwatywno-liberalne, w Parlamencie Europejskim należy do Europejskiej Partii Ludowej – podobnie jak Platforma Obywatelska czy Polskie Stronnictwo Ludowe. Z PNL wywodzi się m.in. prezydent Klaus Iohannis, który w zeszłym roku ponownie został wybrany na ten urząd.

PNL powstała w 1990 roku, jednak jej historia jest znacznie dłuższa. Ugrupowanie o tej nazwie powstało już w 1875 roku, w Królestwie Rumunii. Funkcjonowało do 1947 roku, gdy zostało zdelegalizowane przez komunistów.

Fot. Premier Rumunii Florin Cîțu. Źródło: www.gov.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ