W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Wybory parlamentarne. Wstępne wyniki – powrót socjaldemokratów?

Takich wyników nikt się nie spodziewał. Badania exit poll mówią o zwycięstwie odsuniętych rok temu od władzy socjaldemokratów z PSD. Według wstępych wyników zdobuli oni 21% głosów. Tuż za nimi uplasowała się rządząca obecnie Partia Narodowo-Liberalna.

Wedle wstępnych wyników PSD osiągnęła 30,5, a znajdująca się na drugim miejscu PNL 29%. Kolejny wynik to koalicja USR PLUS (15,9%; jest to potencjalny koalicjant dla PNL, ale nie dla PSD).

Wiele może się zmienić jeśli chodzi o mniejsze ugrupowania. Demokratyczna Unia Węgrów w Rumunii (UDMR) może liczyć na 5,7%, czyli przekroczy próg wyborczy. Na granicy balansują takie partie jak Sojusz dla Jedności Rumunów (AUR), Partia Ruchu Ludowego (PMP) czy Pro Romania. Wiele jednak wskazuje na to, że w tej politycznej układance silniejszą koalicję stworzyć będzie mogło PNL.

Wybory zorganizowano pomimo trwającej epidemii koronawirusa. Nie wzbudzały one większych emocji, o czym świadczy bardzo niska frekwencja. Do godziny 20:00 swój głos oddało niewiele ponad 30% obywateli.

W październiku ubiegłego roku upadł rząd PSD. Wcześniej socjaldemokraci stracili koalicjata zapewniającego im większość. Władzę objął wówczas mniejszościowy rząd PNL z Ludovikiem Orbanem na czele. Niedługo potem reelekcję uzyskał prezydent Klaus Iohannis. Wybór wywodzącego się z PNL prezydenta wskazywał na przewagę centroprawicy nad PSD. Mająca swoje korzenie w partii komunistycznej PSD jest w kryzysie, ale nadal cieszyła się jednak sporym poparciem, na co wskazywały m.in. wybory samorządowe przeprowadzone pod koniec września bieżącego roku. Obecne wybory to kolejny dowód na to, że partia, choć osłabiona, nie może być lekceważona.

Fot. Ambasada Rumunii w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ