W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Gospodarka

BRUA powstanie w terminie. Gazociąg zwiększy niezależność energetyczną w regionie

Gazociąg umożliwi Rumunii transport wydobywanego w Morzu Czarnym gazu. Surowiec będzie mógł trafić na Węgry i do Austrii, a także na południe – do Bułgarii i Grecji. Będzie też możliwe zwiększenie importu gazu. Także tego, który jest wydobywany przez Azerbejdżan.

Przygotowania do inwestycji trwały przez kilka ostatnich lat. W 2017 informowano o rozpoczęciu prac. Już wtedy zapowiadano, że zostaną one ukończone do 2020 roku. Ostatnie komunikaty wskazują na to, że powinno się to udać. Jak czytamy w oświadczeniu spółki Transgaz, w ramach pierwszego etapu inwestycji powstało 479 km gazociągu i trzy stacje kompresyjne.

Uczestniczący w uroczystym otwarciu prezydent Klaus Iohannis określił gazociąg BRUA jako “najambitniejszą inwestycję z dziedziny energetyki:

– Gazociąg BRUA to projekt zrealizowany w dużej mierze z funduszy europejskich. To niezwykła realizacja z potężnym ładunkiem symbolicznym. Także przez fakt, że powstaje u progu święta narodowego [Wielkiego Zjednoczenia Rumunii] – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Klaus Iohannis.

Jak zauważył prezes Transgazu, I etap inwestycji kosztował mniej, niż początkowo zakładano:

– Budżet wynosił 479 milionów euro, ale wartość wykonania projektu to 423 miliony euro. Transgaz ukończył pierwszy etap projektu z oszczędnością 11% względem jego wartości – zauważył Ion Sterian.

W uroczystym zakończeniu inwestycji wziął także udział premier Ludovic Orban. Dla niego zakończenie tak dużej i ważnej inwestycji ma szczególne znaczenie. W przyszły weekend w Rumunii odbędą się wybory parlamentarne, a Orban liczy na zwycięstwo jego partii.

Fot.: Przebieg BRUA względem sieci gazociągów łączących Europę Południową z Kaukazem (źródło: cursdeguvernare.ro).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ