W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Wybory prezydenckie w Mołdawii. Dziś II tura

Dominuje pogląd, że dzisiejsze głosowanie to wybór pomiędzy Wschodem a Zachodem. Pierwszą turę wygrała prouropejska polityk Maia Sandu, uzyskując ok. 36% poparcia. Tuż za nią uplasował się urzędujący prezydent Igor Dodon – polityk nie kryjący swojej sympatii dla Władimira Putina.

O wyniku wyborów w dużej mierze zadecydują mołdawscy emigranci. Już podczas pierwszej tury Maię Sandu poparło około stu tysięcy Mołdawian przebywających za granicami kraju – ponad dwie trzecie spośród wszystkich głosujących. Teraz zwolennicy Dodona zarzucają swoim przeciwnikom, że doprowadzają na tym polu do nadużyć. Mówi się na przykład o zwożeniu głosujących do lokali wyborzych. Podobne zarzuty mają zwolennicy Mai Sandu wobec ludzi Igora Dodona, którzy mają pomagać w głosowaniu mieszkańcom separatystycznego Naddniestrza.

Ostatnie sondaże pokazują, że walka pomiędzy dwojgiem kandydatów jest bardzo wyrównana. Ostateczny wynik zależy między innymi od tego, jak zachowają się wyborcy pozostałych sześciu kandydatów biorących udział w pierwszej turze. Szczególnie mowa tu o Renato Usatîi, który zdobył prawie 17% głosów. To lewicowy populista, który walczył o podobny elektorat, co Igor Dodon. Polityk traktuje jednak urzędującego prezydenta za swojego największego przeciwnika, stąd apel o nie głosowanie na niego w drugiej turze. Jednocześnie Usatîi nie poparł jednak kandydatury Mai Sandu.

Trwa mobilizacja wśród zwolenników obu kandydatów. W działania profrekwencyjne włączyła się nawet Rumunia. Już kilka dni temu zapowiadano, że uczniom i studentom będącym obywatelami Mołdawii zapewniony zostanie darmowy przejazd pociągiem z miejsca zamieszkania do punktu głosowania. Jest to ukłon w stronę Mai Sandu, której zwolennicy przeważają wśród tamtejszego środowiska emigranckiego.

Już teraz wiadomo, że frekwencja będzie rekordowo wysoka. O 13:30 czasu lokalnego zagłosowało 30% uprawnionych. To o jedną trzecią więcej niż podczas pierwszej tury. Spodziewana jest frekwencja na poziomie nawet 60%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ