W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Wybory samorządowe w Rumunii. Zwycięstwo centro-prawicy

Zwycięstwo centro-prawicy, wciąż silna lewica – tak można streścić wyniki wyborów samorządowych w Rumunii. Liczenie głosów trwa, w skali kraju można spodziewać się wielu niespodzianek – zwłaszcza, że w samym Bukareszcie wyniki różniły się w zależności od sektora.

W rumuńskich mediach najwięcej emocji wzbudzał pojedynek pomiędzy Nicușorem Dan a Gabrielą Fireą. Dana wsparła rządząca centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL) i koalicja USR-PLUS, natomiast Fireę socjaldemokraci z PSD. Już pierwsze sondaże dawały zwycięstwo Nicușorowi Danowi, który zdobył 47,8%.

Gabriela Firea uzyskała 38,2%. Wprawdzie przegrała walkę o władzę w Bukareszcie (PSD rządziło miastem od 2008 roku), ale można to uznać za świetny wynik wobec trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się jej partia. Zwłaszcza, że PSD skonsolidowana partia ma silną pozycję wobec rozdrobnionych przeciwników.

W samym Bukareszcie sytuacja jest niejednoznaczna. Przykładowo, w Sektorze 1, 2, 5 i 6 zwyciężyli przedstawiciele koalicji PNL i USR-PLUS. W Sektorze 4 wyraźnie wygrał kandydat PSD, natomiast w Sektorze 3 przedstawiciel lokalnej inicjatywy București 2020.

Wciąż spływają dane z innych okręgów wyborczych. Bieżące informacje znaleźć można na naszym Twitterze.

Wybory lokalne to poważny sprawdzian przed grudniem. Właśnie wtedy mają się odbyć wybory parlamentarne. Dla polityków oznacza to parę miesięcy intensywnej kampanii.

Pierwotnie wybory zaplanowane były na początek czerwca. Przełożono je ze względu na pandemię koronawirusa. Uprawnionych było 18 milionów obywateli, frekwencja wyniosła 44,54%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ