W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Historia

Księżniczka Małgorzata odznaczyła polskie weteranki II wojny światowej

Córka króla Michała, będąca Strażniczką Korony Rumuńskiej, wzięła udział w spotkaniu z trzema polskimi bohaterkami. Jej gest miał przypomnieć o wsparciu, jakiego Rumunia udzieliła Polsce we wrześniu 1939 roku.

W spotkaniu wzięły udział trzy kobiety. Hanna Stadnik ps. „Hanka” i Halina Jędrzejewska z domu Dudzikówna, ps. Sławka i były sanitariuszkami podczas powstania warszawskiego. Anna Stupnicka-Bando ps. “Anka” podczas okupacji organizowała pomoc dla Żydów, a podczas powstania organizowała punkt medyczny. Od 2014 roku jest prezeską Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polskie weteranki zostały odznaczone Krzyżami Domu Królewskiego.

Wydarzenie skomentował Ovidiu Dranga, ambasador Rumunii w Polsce:

Ovidiu Dranga napisał, że rocznica tragicznych wydarzeń września 1939 roku to okazja do przypomnienia o polsko-rumuńskiej przyjaźni.

Księżniczka Małgorzata Hohenzollern-Sigmaringen urodziła się 26 marca 1949 w Lozannie jako pierwsza córka króla Michała I i królowej Anny. Król został w 1947 roku zmuszony do abdykacji przez komunistów i przebywał na wygnaniu, zmarł w 2017 roku. W 2007 uznał Małgorzatę za spadkobierczynię praw do korony rumuńskiej i nadał jej prawo do posługiwania się tytułem “Strażniczki Korony Rumuńskiej”.

fot. twitter.com/casamsregelui

ZOSTAW ODPOWIEDŹ