W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Wydarzenia

Wakacje z koronawirusem. Rumunia podczas epidemii

W warunkach epidemii sytuacja szybko może ulegać zmianie. Wiele osób nie chce, albo nie może jednak odwołać wyjazdów do Rumunii. Radzimy co zrobić, aby wyjazd był bezpieczny.

Wyjazd z Polski

Od początku lipca Polska jest na tzw. “zielonej liście” co oznacza, że osoby przyjeżdżające z naszego kraju nie muszą przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. Wcześniej, aby znaleźć się na liście, poszczególne kraje musiały wykazać się bardzo niskim przyrostem nowych zakażeń. Obecnie przyjęto lżejsze restrykcje. Lista krajów jest co tydzień aktualizowana w internecie – istnieje wyłącznie wersja rumuńska, ale nawet nie znając języka łatwo zapoznać się z prezentowanymi danymi.

Pobyt w Rumunii

Aktualnie największym problemem jest wzrost liczby zakażeń w samej Rumunii. Od feralnej luki prawnej, która m.in. poddała w wątpliwość obowiązek stosowania kwarantanny, notuje się ponad tysiąc nowych przypadków dziennie. Obiekty gastronomiczne obsługują klientów na świeżym powietrzu, we wnętrzach, np. sklepów, trzeba nosić maseczki. W niektórych rejonach może być czasowo wprowadzony obowiązek noszenia maseczek także na świeżym powietrzu. Mapka poniżej:

Powrót z Rumunii

Ze względu na przyrost zakażeń inne kraje mogą wprowadzać obostrzenia względem Rumunii. Zdarza się że węgierscy pogranicznicy każą wracać tranzytem, bez zatrzymywania się po drodze i zbaczania z wyznaczonej trasy. Nie jest to jednak regułą. Aktualne dane dotyczące podróży prezentowane są m.in. na stronie www.reopen.europa.eu – powstała także aplikacja na telefon o tej samej nazwie. Można dzięki niej wyznaczyć cel podróży i zorientować się, czy podróż będzie przebiegała beproblemowo (i bez kwarantanny).

Bieżące informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ