W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Wydarzenia

W Rumunii możliwe nowe obostrzenia. Liczba zakażeń wzrasta przez brak odpowiednich przepisów.

Już ponad tydzień trwają prace nad nowym prawem wprowadzającym m.in. obowiązek kwarantanny dla osób zakażonych koronawirusem. Parlament będzie głosował w poniedziałek, tymczasem w Rumunii obserwowany jest rekord jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków. Wszystko przez lukę prawną, która poskutkowała zniesieniem obowiązku izolacji.

W piątek 4 lipca rumuński Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przepisy związane z obowiązkową kwarantanną są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Momentalnie zawieszono kierowanie do izolacji osób przyjeżdżających z zagranicy. Miejsca odosobnienia mogły też opuszczać osoby z podejrzeniem zakażenia. Mimo apeli lekarzy i rządu, na własne życzenie opuściło między innymi 406 pacjentów chorych na COVID-19.

Obecnie w rumuńskim parlamencie trwa spór dotyczący nowych przepisów. Zapowiadano, że zostaną one wprowadzone jak najszybciej, tymczasem prace nad nimi ślimaczą się już drugi tydzień. Liczba zakażeń wzrasta, a brak ustawy oznacza, że w Rumunii nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących obowiązku leczenia, kwarantanny czy izolacji.

W sobotę poinformowano o 698 wykrytych przypadkach koronawirusa. W tym samym czasie zmarły 24 osoby. Liczba zakażonych od początku epidemii sięgnęła 32 000. Duża liczba zdiagnozowanych przypadków to m.in. efekt dużej liczby testów – obecnie wykonuje się ich nawet ponad 14 000 dziennie. Przede wszystkim jednak winny jest chaos związany z brakiem odpowiednich przepisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ