W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Wydarzenia

Obowiązek kwarantanny czasowo zawieszony. Wszystko przez lukę prawną

Do tej pory po przyjeździe do Rumunii obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. Co tydzień aktualizowano listę krajów, skąd można przyjeżdżać bez przeszkód. Teraz obowiązek zamieniono na zalecenie bo okazało się, że przepisy dotyczące izolacji nie miały podstawy prawnej. Premier zapowiedział, że nowe regulacje pojawią się w przyszłym tygodniu.

Niezgodność przepisów orzekł 26 czerwca rumuński Trybunał Konstytucyjny. Obowiązkowa kwarantanna zostaje zawieszona do momentu, aż rząd przyjmie odpowiednie przepisy. Premier Ludovic Orban zapowiedział, że zostaną one przyjęte już na początku przyszłego tygodnia. Dla Polaków oznacza to, że przez parę dni można teoretycznie wykorzystać lukę i przyjechać do Rumunii bez konieczności udania się na kwarantannę.

Obecnie w Rumunii prawie 60 000 osób przebywa w odosobnieniu w swoich domach. 700 znajduje przebywa na kwarantannie, 6000 jest hospitalizowanych ze względu na koronawirusa lub podejrzenie zakażenia. Od piątku, gdy oficjalnie podano informację o niezgodności przepisów, pacjenci zaczęli wypisywać się ze szpitali na żądanie. Władze apelują, aby mimo obecnej sytuacji wciąż przestrzegać reżimu sanitarnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ