W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Gospodarka

Na nowej liście krajów, z których można swobodnie podróżować do Rumunii, wciąż nie ma Polski

Dzisiaj opublikowano kolejną aktualizację listy krajów, których obywatele mogą bez przeszkód podróżować do Rumunii. Co tydzień trafiają na nią nowe kraje, ale zdarzają się też sytuacje odwrotne. Podobnie w przypadku Rumunii, która przez wzrost zakażeń trafiła na “czarną listę” Danii, Estonii, Malty i Słowacji.

Na nowej “zielonej liście” znalazły się 22 kraje – Austria, Bułgaria, Czechy, Cypr, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja (część europejska), Niemcy (nadal bez powiatu Gutersloh), Grecja, Irlandia, Islandia, Włochy, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry i Włochy.

Lista krajów z tzw. “zielonej strefy” powstała dwa tygodnie temu. Początkowo znalazło się na niej 17 krajów. Lista jest jednak aktualizowana co poniedziałek o godzinie 16:00 (dziś wyjątkowo było opóźnienie) przez Narodowy Instytut Zdrowia (Institutul Naţional de Sănătate Publică). Na listę trafią kraje notujące mniej niż pięć zakażeń na milion mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W razie pogorszenia sytuacji ruch będzie wstrzymywany.

Od początku epidemii w Rumunii zdiagnozowano 26,5 tysiąca przypadków koronawirusa. Zmarło 1634 osób. W ostatnich dniach odnotowano wzrost liczby zakażeń. Premier Ludovic Orban ogłosił, że w związku z tym dalsze luzowanie obostrzeń musi być wykonywane ostrożnie. Dalsze decyzje mają być podjęte w środę na specjalnym posiedzeniu rządu. Przedstawiciele ministerstwa zdrowia już teraz deklarują, że w razie pojawienia się nowych ognisk epidemii, podróże do poszczególnych miejscowości czy obszarów kraju mogą być ograniczane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ