W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Wydarzenia

Rumunia: koniec stanu wyjątkowego, ale wszystko zależy od rozwoju sytuacji

15 maja “stan wyjątkowy” został zmieniony na “stan gotowości”. Rząd i prezydent deklarują, że chcą luzować obecne surowe zasady. Jednocześnie przypominają, że epidemia wciąż trwa. Zapowiadają, powrót obostrzeń, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja. Obecnie w Rumunii zanotowano ponad tysiąc zgonów spowodowanych koronawirusem, od początku epidemii zakażonych zostało kilkanaście tysięcy osób. Osiem tysięcy osób wyzdrowiało.

Wstępnie stan gotowości został ustanowiony na okres jednego miesiąca. Dla mieszkańców Rumunii oznacza on poluzowanie surowych restrykcji. Kraj wciąż jednak mierzy się z epidemią, dlatego wiele zasad nadal obowiązuje.

Przełożone wybory, zamknięte szkoły, zasady bezpieczeństwa

Już w kwietniu ustalono, że przełożone zostaną wybory samorządowe. Mieszkańcy Rumunii mieli wybierać lokalne władze w czerwcu. Obecne kadencje zostaną przedłużone, a wybory będą przeprowadzone w 2021 roku. W podobnym czasie zapadła decyzja, że uczniowie do wakacji nie wrócą do szkół. Lekcje zaczną się dopiero w nowym roku szkolnym. W czerwcu mają jednak zostać przeprowadzone egzaminy.

Zniesiony został zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby. W miejscach publicznych, w zamkniętych przestrzeniach jak np. pojazdy komunikacji publicznej, należy jednak nosić maseczki. Możliwe będzie odprawianie nabożeństw religijnych, ale tylko na świeżym powietrzu i z zachowaniem odstępów. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa mogą też funkcjonować m.in. zakłady fryzjerskie czy muzea.

Obostrzenia w sklepach i restauracjach

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w dużej mierze wstrzymało życie społeczne i gospodarcze. Po 15 maja część zasad nadal obowiązuje. Restrykcje obejmują między innymi działalność barów i restauracji, które mogą serwować jedynie dania na wynos. Pozostają zamknięte także duże galerie handlowe. Czynne będą tylko sklepy spożywcze, zoologiczne czy apteki. Otwarte są parki, z wyłączeniem części wspólnych takich jak place zabaw.

Wciąż sugerowana jest praca zadalna, jak tylko jest to możliwe. Obowiązuje też zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Istnieje jednak szereg wyjątków, dzięki czemu właściwie każdy może się swobodnie przemieszczać – wyjazdy są możliwe m.in. ze względu na sprawy zawodowe, wolontariat, pracę na roli, kupno samochodu, posiadanie nieruchomości w innym miejscu, kwestie medyczne czy chęć uprawiania sportu. Nie ma jednak mowy o podróżowaniu w większych grupach.

Epidemia się nie skończyła

Zniesiona została kwarantanna, która przez półtora miesiąca obejmowała Suczawę. Miasto leżące w północno-wschodniej części kraju jest do tej pory miejscem najbardziej dotkniętym epidemią. Zdiagnozowano tam prawie 3,5 tysiąca infekcji (w drugim pod względem wykrytych zakażeń Bukareszcie stwierdzono ich 1,5 tysiąca).

Przedstawiciele władza zaznaczają jednak, że wprowadzenie stanu gotowości nie oznacza końca epidemii. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, to w każdej chwili można z powrotem wprowadzić stan wyjątkowy.

Aktualne informacje dotyczące podróżowania dostępne są na stronie polskiej ambasady!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ