W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Wydarzenia

Rumunia zaostrza walkę z epidemią koronawirusa

Zamknięte granice, godzina policyjna, nieczynne galerie handlowe. Tego typu restrykcje zostaną wprowadzone w niedzielę 22 marca o godzinie 22:00. To kolejny epizod walki z koronawirusem, na którego w Rumunii zachorowały już 433 osoby

Wcześniej, bo już w czwartek wprowadzono zmiany w kodeksie karnym przewidujące karę nawet 15 lat więzienia w przypadku przyczynienia się do zarażenia innej osoby wirusem Covid-19. Za naruszenie zakazu poruszania się grozi natomiast od trzech lat więzienia do pięciu lat, gdy w efekcie ktoś zachoruje.

W niedzielę punktualnie o 22:00 zaplanowano zamknięcie galerii handlowych. Wtedy też zaczyna się godzina policyjna, która będzie wprowadzana codziennie do szóstej rano. W tym czasie przemieszczanie się jest możliwe w kilku przypadkach, np. w drodze do pracy czy szpitala, czy przy transporcie.

Markety spożywcze, a także mniejsze sklepy mają działać jak dotychczas, podobnie jak się to dzieje w Polsce.

Od niedzielnego wieczoru obcokrajowcy będą mieli ograniczony wstęp do Rumunii. Władze wykluczają jednak między inymi osoby chcące dostać się tranzytem poza granice kraju. Do Rumunii wjadą też np. obcokrajowcy pracujący tam na stałe i ich rodziny.

Rumunia zamierza także aktywnie walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa. Rząd poinformował o zakupie 20 tysięcy zestawów do testów, co ma pozwolić na przebadanie 2 milionów pacjentów. Przetarg wygrała firma z Korei Południowej.

Obecnie [niedziela, 22.03] w Rumunii są 433 potwierdzone przypadki koronawirusa. Do tej pory zmarły dwie osoby (obie miały choroby towarzyszące), za to 64 uznaje się za wyleczone. Ponad 65 tysięcy osób przebywa w domowych kwarantannach, a prawie 5 tysięcy w szpitalnych oddziałach zakaźnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ