W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

rumunia-bukareszt-palac-parlamentu
Gospodarka

Cztery rumuńskie miasta wśród najszybciej rozwijających się metropolii w Europie

Bukareszt, Kluż, Timiszoara i Jassy – te cztery rumuńskie miasta znalazeźć można w top20 najszybciej rozwijających się ośrodków Europy. Jedynie polskie ośrodki są liczniej reprezentowane w zestawieniu stworzonym przez szwedzkie przedsiębiorstwo budowlane Skanska we współpracy z firmą analityczną SpotData

Podczas tworzenia zestawienia wzięto pod uwagę miejscowości mające przynajmniej 250 tysięcy mieszkańców – łącznie przeanalizowano ich dwieście. Oceniano przede wszystkim wzrost PKB na pracującego mieszkańca w skali ostatnich pięciu lat. Ważny był też stan gospodarki regionu, dostępność połączeń lotniczych czy kapitał ludzki. Pod tym ostatnim pojęciem znalazł się na przykład poziom edukacji.

Najwięcej, bo aż pięć miast spośród dwudziestu, znajduje się w Polsce. Są to odpowiednio Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin i Warszawa. Rumunia znalazła się pod tym względem na drugim miejscu, bo w ścisłej czołówce są aż cztery tamtejsze ośrodki.

Najwyżej notowany jest Bukareszt, który znalazł się na szóstym miejscu. W zestawieniu depcze mu po piętach Kluż (7. lokata). Po znajdującym się na ósmym miejscu Krakowie znalazła się natomiast Timiszoara. Za stolicą Banatu znalazło się Wilno, a jedenaste miejsce zajęły Jassy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ