W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Polityka

Wybory prezydenckie 2019 – 39% dla Iohannisa, 22,5% dla Viorici Dancili, 16,4% dla Dana Barny

To były wybory, w których każdy przewidywał wynik. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Iohannis wypadł słabiej niż w sondażach, a była już premier Viorica Dancila pokazała że walczyć trzeba do końca. Za dwa tygodnie zmierzy się z urzędującym prezydentem w drugiej turze

Głosowanie trwało dwa dni (za granicą lokale otwarte były także w piątek). Uprawnionych było siedemnaście milionów obywateli. Frekwencja wyniosła ok. 50%. Wśród kandydatów zarejestrowanych przez Centralne Biuro Wyborcze znaleźć można było kilku „pewniaków”, którzy mogli liczyć na dobry wynik. Przede wszystkim mowa o Klausie Iohannisie, któremu sondaże dawały nawet 45% poparcia. Okazało się, że zwycięstwo nie było aż tak mocne.

Urzędujący prezydent to trudny przeciwnik. Polityk cieszy się dużą sympatią w społeczeństwie. Wybory były jednak szansą na wysondowanie poparcia przez poszczególnych polityków. Zwłaszcza, że już za rok Rumunię czekają wybory parlamentarne. Listopadowe głosowanie będzie więc w gruncie rzeczy próbą sił przed kolejnym starciem. Najwięcej do stracenia (ale i do zyskania) ma jednak Viorica Dancila. Osiągnęła ona dobry wynik co może jej pozwolić na pozostanie u sterów włądzy w partii. I choć mało kto wierzy w jej ostatecznie zwycięstwo, to polityk na pewno nie podda się bez walki.

Do zwycięstwa Klausa Iohannisa po raz kolejny przyczyniła się liczna rumuńska diaspora. Do 20:25 zagłosowało aż 650 tysięcy Rumunów rozsianych po całym świecie. Przypomnijmy, że pięć lat temu to właśnie ich głosy pomogły Klausowi Iohannisowi w wygranej. Wówczas mierzył się on w drugiej turze z Victorem Pontą (PSD). Był dość popularnym burmistrzem Sybina, ale wypominano mu między innymi obce pochodzenie i wyznanie (Iohannis, podobnie jak większość etnicznych Niemców z Siedmiogrodu, jest ewangelikiem). Ta negatywna kampania wówczas nie przyniosła rezultatu. Czy sceniariusz sprzed pięciu lat się powtórzy? Przekonamy się już za dwa tygodnie.

Dokładne wyniki exit polls:

Klaus Iohannis 39,0 %

 Viorica Dăncilă 22,5%

 Dan Barna 16,4%

 Mircea Diaconu 7,9%

 Theodor Paleologu 6,1%

 Kelemen Hunor 3,9%

 Viorel Cataramă 0,3%

 Bogdan Stanoevici 0,2%

 Cătălin Ivan 0,2%

 Ramona Ioana Bruynseels 1,9%

 John Ion Banu 0,1%

 Sebastian Popescu 0,1%

 Alexandru Cumpănașu 1,2%

 

 Ninel Peia 0,2%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ