W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

colectiv-bukareszt-pozar-rumunia-2015
Polityka

Cztery lata od tragedii w klubie Colectiv

Tragiczny pożar z 2015 roku kosztował życie 65 osób, a setki zostały ranne od poparzeń. Dramat rozegrał się w Bukareszcie podczas koncertu z okazji Halloween. Późniejsze protesty doprowadziły do upadku socjaldemokratyczny rząd Victora Ponty

Tragedia rozegrała się w nocy z 30 na 31 października 2015 roku. W piątkowy wieczór klub Colectiv zapełnił się młodymi ludźmi, którzy przyszli na rockowy koncert. W jego trakcie wybuchł pożar, czego skutkiem było kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki poparzonych. Niemal natychmiast tragedia doprowadziła znaczną część społeczeńśtwa do wrzenia, czego efektem były masowe antyrządowe protesty. Były one podsycane informacjami o tym, że w klubie nie zadbano o względy bezpieczeństwa, a właściciele prowadzili go mimo istotnych uchybień w tym zakresie. Szybko pojawiło się hasło „korupcja zabija”, które doprowadziło rząd PSD Victora Ponty do upadku.

Mimo tylu ofiar i czterech lat od tamtych wydarzeń, winni tragedii wciąż nie usłyszeli wyroków. Śledztwo dotyczyło trzech właścicieli klubu, sprawa trafiła do sądu w kwietniu 2016 roku. Usłyszeli oni zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób, doprowadzenia do uszczerbku na zdrowiu, a także niedopełnienia obowiązków pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Osobne sprawy dotyczyły także osób związanych z firmami organizującymi wydarzenie, między innymi chodziło o obsługę pirotechniki która spowodowała pożar. Na ławie oskarżonych zasiadł też burmistrz Sektora 4, oskarżony o dopuszczenie klubu Colectiv do działania mimo uchybień formalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ