W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

dancila-tariceanu-psd-alde-koalicja
Polityka

Koniec koalicji PSD-ALDE. Kto będzie rządził Rumunią?

O tym, że koalicja PSD-ALDE jest zagrożona, wiadomo było już od paru tygodni. Ostatecznie ALDE postanowił iść w swoją stronę, a PSD została z problemem – do osiągnięcia większości w parlamencie brakuje jej bowiem 25 głosów. Tymczasem poszukiwanie koalicjanta może być trudne. Zwłaszcza, że socjaldemokraci systematycznie tracą na popularności

Relacje PSD-ALDE od dawna dalekie były od ideału. Wystarczy wspomnieć konflikt, do którego doszło podczas wystawiania kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Miał być wspólny kandydat, ale PSD upierała się przy urzędującej premier. ALDE wystawiło swojego lidera. To i tak był dopiero początek. Wkrótce potem Călin Popescu-Tăriceanu, lider ALDE, oznajmił że obecny rząd trwa dla samego trwania, jest niekompetentny i powinien zostać dogłębnie zmieniony. W ślad za tymi słowami poszło ultimatum nie do przyjęcia, po którym wiadomo było że koalicja w obecnym kształcie długo nie przetrwa.

I stało się. ALDE przeszedł w końcu do opozycji. Premier Viorica Dăncilă ma od tego momentu 45 dni na uzyskanie wotum zaufania. Tyle z teorii, ale w praktyce, jak już pisaliśmy, PSD będzie trudno zdobyć nowego koalicjanta. Możliwe są więc różne scenariusze, ze wcześniejszymi wyborami włącznie. Czas pokaże, który zostanie zrealizowany, bo historia pokazuje że w rumuńskiej polityce nie ma rzeczy niemożliwych.

Michał Torz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ