W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

niedzwiedzie-rumunia-sanktuarium-niedzwiedzi-zarnesti-braszow
Kultura i turystyka

Niedźwiedzi kryzys w rumuńskich górach

Niedźwiedzie coraz częściej stają się w Rumunii problemem. Zwierzęta, których połowa europejskiej populacji żyje właśnie w tym rejonie, stanowią niebezpieczeństwo dla turystów i mieszkańców. Dlatego władze postanowiły działać

Niedźwiedzi jest w Rumunii około sześciu tysięcy. Zamieszkują głównie lasy w Karpatach oraz Górach Zachodniorumuńskich (Apuseni). Choć ich liczna populacja to powód do dumy, to często zwierzęta sprawiają problemy. Nie ma dnia, żeby rumuńskie media nie informowały o wydarzeniach z ich udziałem – niedźwiedzie śmiało podchodzą bowiem do ludzkich domów w poszukiwaniu jedzenia. Niestety, od zwierząt bardziej nierozważni są turyści. Tylko w trakcie tych wakacji zdarzyło się kilka sytuacji, w których ludzie robili sobie zdjęcia z dzikimi zwierzętami i dokarmiali je na górskich szlakach. W efekcie dzikie zwierzęta przestają bać się ludzi, co może prowadzić do tragedii.

W tej sytuacji rumuńskie władze zdecydowały, że aż 140 niedźwiedzi ma zostać przeniesionych w bardziej odległe od ludzkich siedzib miejsca. W skrajnych przypadkach mogą zostać zastrzelone. To jednak tylko doraźne działania, bo problem jest poważny. Mała powierzchnia lasów i brak pożywienia powodują, że niedźwiedzie podchodzą blisko ludzkich siedzib. Zdecydowano więc o zakładaniu w lasach specjalnych plantacji owoców, które dadzą niedźwiedziom pożywienie. Dodatkowo, w niektórych miejscach mogą pojawić się płoty pod napięciem. Natomiast turyści dokarmiający dzikie zwierzęta mają być karani mandatami.

Nie da się jednak uniknąć sytuacji, w której będzie dochodziło do spotkań z niedźwiedziami. Jeśli w przyszłości któreś zwierzę znajdzie się w niebezpieczeństwie, to będzie można mu pomóc. W tym celu w okolicach Braszowa ma powstać pierwsze na świecie centrum, którego zadaniem będzie pomoc chorym i rannym zwierzętom. Centrum ma kosztować milion euro. Do tej pory w tej okolicy działa już Sanktuarium Niedźwiedzi w Zărnești. Obecnie znajduje się tam setka niedźwiedzi, głównie pochodzących z cyrków i nielegalnych hodowli, nie mogących żyć na wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ