W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

codruta-kovesi-prokurator-dna-rumunia-korupcja-urzad-antykorupcyjny
Polityka

Laura Codruţa Kövesi szefową Europejskiej Prokuratury? To już niemal pewne

Rumunka od początku była faworytem w walce o stanowisko szefowej Europejskiej Prokuratury, co było widoczne we wsparciu jakie otrzymywała zarówno od unijnych urzędników, jak i poszczególnych instytucji. Teraz poprze ją także Francja, co poskutkuje wycofaniem tamtejszego kandydata. To efekt rozmów pomiędzy prezydentami Klausem Iohannisem i Emanuelem Macronem

Początkowo o stanowisko szefa europejskiej prokuratury zamierzał ubiegać się Niemiec Andreas Ritter oraz Francuz Jean-Francois Bohnert. Ostatecznie na placu boju pozostał tylko ten ostatni, ale możliwe że już niedługo. Kandydatura Laury Codruţy Kövesi od początku spotkała się z ogromnym entuzjazmem – już na wstępie wsparli ją m. in. przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej – największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Teraz ma ją poprzeć także Francja.

Kandydatura prokurator nie od początku nie podobała się wielu politykom rządzącej koalicji PSD-ALDE. Pod koniec marca tego roku, była szefowa DNA została oskarżona o przyjmowanie łapówek, nadużycia i składanie fałszywych zeznań. Przez pewien czas była nawet objęta zakazem wypowiadania się dla mediów oraz opuszczania kraju. Kövesi od początku twierdziła, że to próba przeszkodzenia jej w ubieganiu się o stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej. Ostatnio, wobec skazania lidera PSD na więzienie, członkowie partii uprawiają jednak bardziej ugodową politykę. Najprawdopodobniej więc nie będą przeszkadzać Rumunce w ubieganiu się o nowe stanowisko.

Urodzona w 1973 Laura Kövesi pomiędzy 2006 a 2012 rokiem piastowała funkcję prokuratora generalnego Rumunii. Zyskała uznanie opinii publicznej po 2013 roku, gdy została szefową DNA, gdzie zajmowała się walką z korupcją. W trakcie jej kadencji do więzienia trafiło za korupcję wielu polityków. Tylko w trakcie pierwszych miesięcy pracy postawiła ona zarzuty czterem ministrom i dziesięciu burmistrzom. Stanowisko straciła w lipcu 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości Tudorela Toadera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ