W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

viorica-dancila-gabinet-2019
Polityka

Realne zmiany w rządzie czy ocieplanie wizerunku?

Stanowiska stracili Carmen Dan (minister spraw wewnętrznych) i Teodor Meleșcanu (minister spraw zagranicznych). Zastąpią ich odpowiednio Nicolae Moga i Ramona Mănescu. Premier Viorica Dancilă tłumaczyła swoją decyzję złą opinią, jaką ministrowie cieszyli się wśród społeczeństwa

Była to odpowiedź na zarzuty, jakoby zmiany były dokonane zgodnie z oczekiwaniami prezydenta Klausa Iohannisa (PNL). Viorica Dancilă stanowczo temu zaprzeczyła tłumacząc, że chce na ministerialnych stanowiskach wiarygodnych ludzi. Prawdziwym powodem zmian są jednak najpewniej kwestie wizerunkowe. Zwłaszcza w przypadku Carmen Dan, a to przez fakt iż podległe jej służby porządkowe w sposób brutalny obchodziły się z demonstrantami w trakcie ubiegłorocznych protestów.

>W trakcie posiedzenia władz Partii Socjaldemokratycznej (PSD) podjęto także inną ważną decyzję w sprawie wyłonienia własnego kandydata na wybory prezydenckie, które odbędą się w listopadzie. Na razie brak innych kandydatów niż obecnie urzędujący Klaus Iohannis, który cieszy się sporą popularnością. Tej batalii PSD nie może jednak odpuścić, a w wyścigu o fotel prezydenta zamierza prosić o wsparcie obecnych koalicjantów z ALDE oraz ugrupowanie Pro Romania. Tyle tylko, że na razie nieznane jest nazwisko ewentualnego kandydata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ