W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Liviu-Dragnea
Polityka

Lider partii rządzącej Liviu Dragnea skazany na więzienie

Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok pierwszej instancji, skazując Liviu Dragnę na karę trzech i pół roku pozbawienia wolności. To efekt sprawy związanej z działaczkami partii socjaldemokratycznej, które miały być na jego polecenie fikcyjnie zatrudnione

Poprzedni wyrok w tej sprawie zapadł w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy jednak nie był on prawomocny. Teraz liderowi PSD nie przysługuje odwołanie od wyroku. Co ciekawe, tylko on usłyszał wyrok bezwzględnego więzienia. Pozostałe osoby zamieszane w sprawę usłyszały wyroki w zawieszeniu lub zostały uniewinnione.

W poprzednich latach Liviu Dragnea nie mógł piastować urzędu premiera mimo, że jest liderem partii mającej wraz z koalicjantem większość w parlamencie. Ciążył bowiem na nim już wyrok w zawieszeniu za oszustwa wyborcze z 2016 roku. Cały czas był on jednak bezsprzecznie liderem PSD. Teraz wiele wskazuje na to, że kariera polityczna Dragnei się zakończy.

To kolejny cios dla rządzących socjaldemokratów. W wyniku niedzielnych wyborów do europarlamentu PSD otrzymała 24,9% głosów – o 3% mniej niż pozostająca w opozycji Partia Narodowo-Liberalna (PNL). Problemy lidera i przegrana w wyborach do europarlamentu to dla PSD słaby prognostyk na następne wybory parlamentarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ