W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

exitpoll
Polityka

Remis w Rumunii. Według sondażu exit poll PSD i PNL otrzymały po 25,8% głosów

25,8% głosów. Tyle otrzymały dwie główne partie – znajdująca się w koalicji rządzącej Partia Socjaldemokratyczna (PSD), jak i Partia Narodowo-Liberalne (PNL) będąca największą siłą wśród ugrupowań opozycyjnych. To na razie wstępne wyniki, ale pokazują że w nadchodzących wyborach parlamentarnych może dojść nawet do zmiany władzy

25,8% dla PSD, 25,8% dla PNL, trzeci wynik (23,9%) dla USR Plus – uchodzącego za antysystemowe ugrupowania, któremu wielu komentatorów nie dawało większych szans na przetrwanie. Pozostałe partie uzyskały po ok. 5% głosów i jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie przekroczą wymagany próg wyborczy.

Frekwencja wyniosła nieco ponad 46%, natomiast kolejnych 38% uprawnionych wzieło udział w referendum zorganizowanym przez prezydenta Klausa Iohannisa. Obywatele odpowiadali w nim na dwa pytania dotyczące zakazu zmian w kodeksie karnym i wymiarze sprawiedliwości forsowanych przez rząd, które wielokrotnie były negatywnie komentowane przez opozycję i niektóre instytucje europejskie. Wszystko wskazuje na to, że referendum poszło po myśli prezydenta, który wezwał rząd do rezygnacji.

Fot. Digi24.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ