W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

Centrala_Atomica_Cernavoda
Gospodarka

NuScale i SNN SA podpisują umowę o wdrożeniu reaktora SMR

19 marca 2019 NuScale Power ogłosiło podpisanie protokołu ustaleń (MOU) z rumuńskim przedsiębiorstwem energetycznym Societatea Nationala Nuclearelectrica SA (SNN SA) w celu wymiany informacji biznesowych i technicznych na temat innowacyjnej technologii jądrowej NuScale. Celem umowy jest ocena rozwoju, licencjonowania i budowy małego modułowego reaktora NuScale (SMR) w celu znalezienia potencjalnego podobnego długoterminowego rozwiązania w Rumunii. Umowa jest najnowszym znakiem rosnącego międzynarodowego zainteresowania innowacyjną technologią jądrową NuScale.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie energii jądrowej, SNN SA rozumie wyjątkowe potrzeby energetyczne Rumunii” .NuScale ma nadzieję zaprezentować naszą bezpieczną, skalowalną i niezawodną technologię nuklearną oraz współpracować z SNN SA w celu określenia roli, jaką technologia NuScale może odegrać w przyszłości energetycznej Rumunii – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

Energia jądrowa zapewnia obecnie 20% krajowej energii w Rumunii. Od momentu powstania w 1998 r. SNN SA prowadzi jedyną rumuńską elektrownię atomową w miejscowości Cernavoda.

Departament Energii pochwala tę ważną umowę, która ma ocenić, jak można wykorzystać małą technologię modułowych reaktorów w Rumunii – powiedział amerykański sekretarz ds. Energii Jądrowej Rick Perry. DOE pracuje nad wsparciem wielu innowacyjnych podejść do wytwarzania energii, w tym tej przełomowej technologii. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do możliwości na przyszłość i bycia w czołówce technologii wytwarzania energii jądrowej. 

Jako jedyni dostawcy energii jądrowej w Rumunii widzimy ogromny potencjał SMR ze względu na czystą, bezpieczną i niedrogą moc, jaką zapewniająZ niecierpliwością oczekujemy współpracy z NuScale, aby zobaczyć, jak ich przełomowa technologia może przynieść korzyści naszym klientom i zaspokoić potrzeby energetyczne Rumunii – powiedział Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica.

Technologia NuScale to pierwszy i jedyny na świecie SMR poddany certyfikacji projektu przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (NRC). NRC ma zakończyć przegląd projektu NuScale we wrześniu 2020 r. NuScale podpisało również porozumienia w celu zbadania wdrożenia swojej technologii SMR w Kanadzie i Jordanii.

NuScale Power opracowuje nową modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkiej wody. Ta przełomowa konstrukcja małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrycznie wyprodukowany NuScale Power Module ™ zdolny do generowania 60 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii ciśnieniowego reaktora wodnego. Skalowalna konstrukcja NuScale – elektrownia może pomieścić do 12 indywidualnych modułów mocy – oferuje korzyści bezemisyjnej energii i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z gigawatowymi instalacjami nuklearnymi. Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma inżynieryjna, zaopatrzeniowa i budowlana z 60-letnią historią w komercyjnej energetyce jądrowej.

Źródło: https://newsroom.nuscalepower.com/press-release/company/nuscale-and-romanian-energy-company-sign-agreement-explore-smrs-romania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ