W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

pokaz_kulinarny
Gospodarka

Kuchnia rumuńska okiem ekspertów

W piątek 22 lutego klienci restauracji Brasserie, w hali Selgros Cash&Carry w Piasecznie mieli okazję na żywo obejrzeć pokaz kulinarny i skosztować tradycyjnych smaków Rumunii. Potrawy przygotowywali eksperci: Laurențiu Hairadin, zwycięzca rumuńskiego programu kulinarnego Arena Bucatarilor, Bartosz Peter, Ekspert w Instytucie Kulinarnym Transgourmet oraz goście specjalni: Gaja Kuroń i Lorek Zediu, uczestnicy programu MasterChef. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Wszystkie dania przygotowano z wykorzystaniem produktów dostępnych w hali Selgros Cash&Carry Warszawa-Piaseczno.

Autorskie menu z daniami kuchni rumuńskiej opracował Laurențiu. Przed pokazem gość specjalny miał okazję odbyć treningi w Instytucie Kulinarnym, pod okiem Bartosza Peter. Ekspertom towarzyszyli: Gaja Kuroń i Lorek Zediu, którzy podkreślili pozytywną atmosferę spotkania.

W menu znalazły się klasyczne potrawy kuchni rumuńskiej, m.in.: flaczki, karczek wieprzowy ze świeżym szpinakiem, chrupiącym boczkiem i jajkiem przepiórczym, ozór wołowy z oliwkami kalamata czy słodkie papanasi – tradycyjne, rumuńskie pączki. Wszystkie potrawy zostały wykonane z produktów dostępnych w halach Selgros Cash&Carry i Transgourmet.

– Duże zainteresowanie Dniem Kuchni Rumuńskiej w restauracji Brasserie w hali Selgros jest dowodem na to, że Polacy są coraz bardziej spragnieni nowych doznań smakowych, kosztowania potraw z całego świata i eksperymentowania w kuchni. W trakcie pokazów staraliśmy się przekazać jak najwięcej profesjonalnej wiedzy na temat technik kulinarnych czy organizacji pracy na stanowisku, ale także pokazać jak łatwo można je wprowadzić w życie podczas codziennego gotowania. Cieszymy się z możliwości dzielenia się smakami Rumunii i dobrej atmosfery, jaką wraz z gośćmi udało nam się stworzyć na spotkaniu  – podsumował Bartosz Peter.

Źródła:Selgros Cash&Carry / Instytut Kulinarny Transgourmet 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ