W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

piap-gryf-rumunia-polski-robot
Gospodarka

Polskie roboty dla rumuńskiej armii

Roboty saperskie Gryf wyprodukowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) trafią do Rumuńskich Sił Powietrznych (Forțele Aeriene Române). Urządzenia mogą służyć do rozpoznania terenu, wykrywania i przenoszenia ładunków pirotechnicznych, a nawet wykorzystywania bojowego

Kilka tygodni wcześniej identyczne maszyny zamówiło między innymi polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Wtedy była mowa o trzydziestu pięciu sztukach o łącznej wartości osiemdziesięciu milionów złotych. Cena jednego robota wynosi więc ponad dwa miliony złotych, choć pamiętać należy że w łącznej kwocie zawarto także między innymi dodatkowe oprzyrządowanie oraz pakiety szkoleń dla przyszłej obsługi. Nie wiadomo, ile urządzeń trafi docelowo do Rumunii.

Roboty mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Dzięki niewielkim rozmiarom (długość około 90 cm) i zastosowanym napędom (kołowy i gąsienicowy) potrafią one pokonywać znaczne nierówności terenu i prowadzić akcję także w wąskich przestrzeniach. Z kolei waga nieprzekraczająca czterdziestu kilogramów sprawia, że do transportu i użycia robota wystarczą zaledwie dwie osoby. Producent chwali się możliwością pokonywania wzniesień o kącie nachylenia do 45°. Standardowe ramię pozwala natomiast sięgnąć na odległość niemal dwóch metrów.

Urządzenia są przede wszystkim wyposażone w ramię manipulujące z chwytakiem, które jest w stanie przenieść ładunek o masie do 15 kilogramów. Polskie roboty mają jednak budowę modułową, co pozwala na korzystanie z wielu innych rozwiązań. Producent przewidział między innymi montaż szerokiego zakresu czujników i kamer, między innymi służących do wykrywania oparów materiałów wybuchowych, noktowizora czy rentgena.

Na życzenie zamawiającego roboty, które przygotowano dla armii rumuńskiej, zostały zmodyfikowane. Otrzymały między innymi nowoczesny panel kontrolny i sterowanie za pomocą dwóch joysticków. Rumuńska wersja posiada także nożyce do cięcia przewodów, wybijak do szyb, przebijak do opon czy uchwyt służący do montażu bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego.

Fot. www.antyterroryzm.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ