W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

codruta-kovesi-prokurator-dna-rumunia-korupcja-urzad-antykorupcyjny
Polityka

Zwycięstwo socjaldemokratów – prezydent podpisał dekret o odwołaniu szefowej urzędu antykorupcyjnego

Rządzący Rumunią socjaldemokraci dopięli swego. Codruța Kövesi, do tej pory pełniąca funkcję szefowej Krajowego Urzędu Antykorupcyjnego (Direcția Națională Anticorupție; DNA) straciła swoje stanowisko. Wczoraj dekret w tej sprawie podpisał prezydent Klaus Iohannis, który do tej pory bronił Kövesi. Nie miał jednak wyjścia, bo decyzję ministra sprawiedliwości poparł trybunał konstytucyjny

Do tej pory prezydent Klaus Iohannis bronił szefową urzędu, która w jego ocenie była skuteczna w walce z korupcją. Argumentował jednak, że musi respektować decyzje trybunału konstytucyjnego. Wyraził też nadzieję, że nowy szef DNA będzie w sposób rzetelny realizował swoje zadania.

Dekret prezydenta to następstwo orzeczenia trybunału konstytucyjnego, który potwierdził że to minister sprawiedliwości (obecnie urząd ten piastuje Tudorel Toader) decyduje o odwołaniu prokuratorów. Do prezydenta należy podjęcie ostatecznej decyzji, jednak jest to tylko formalność.

Odwołanie szefowej DNA zbiegło się w czasie ze zmianami w kodeksie karnym, które wprowadzają między innymi nową definicję nadużycia władzy. Obecnie będzie ono karane wyłącznie wówczas, gdy przyniesie osobiste korzyści sprawcy lub jego najbliższej rodzinie. Tymczasem zaledwie kilka tygodni temu lider rządzącej PSD Liviu Dragnea został skazany wyrokiem sądu pierwszej instancji na 3,5 roku więzienia właśnie za nadużycie władzy. Miał on doprowadzić do fikcyjnego zatrudnienia dwóch członkiń partii w jednych z urzędów, które pobierały pieniądze nie pojawiając się w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ