W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

solaris-polskie-elektryczne-autobusy-w-rumunii-kluz
Gospodarka

Polskie autobusy elektryczne ruszyły na podbój Rumunii

Na razie jest ich dziesięć, ale docelowo po ulicach Klużu będzie jeździć czterdzieści elektrycznych autobusów marki Solaris. Autobusy kosztowały ponad 27 milionów lei, a ich zakup został sfinansowany przez szwajcarski rząd. To pierwsze miasto w Rumunii, które zdecydowało się na zakup tego typu pojazdów na taką skalę

Zakup jednego autobusu to koszt ponad dwóch i pół miliona euro. 95% kwoty potrzebnej do zakupu jedenastu zostało pokryte przez szwajcarski rząd. Lokalne media zachwalają polskie autobusy, które uznaje się tam za najnowocześniejsze w Europie. Reszta zostanie w dużej mierze sfinansowana między innymi dzięki funduszom europejskim. Ich użytkowanie ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji o 140 ton miesięcznie.

Każdy autobus posiada zasięg 105 kilometrów, które jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu. Ich użytkowanie będzie możliwe dzięki systemowi systemowi trzynastu szybkich ładowarek, które zasilą pojazdy w czasie zaledwie dziesięciu minut. Pełne ładowanie będzie trwało sześć godzin i będzie odbywało się w bazie przewoźnika.

Każdy autobus posiada 78 miejsc, a także przestrzeń dla niepełnosprawnych. Przewidziano w nich dostęp do wi-fi i klimatyzację. Producent objął wszystkie pojazdy trzyletnią gwarancją, w trakcie której zapewni pełen serwis i wymianę części.

Fot. www.napocanews.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ