W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

premier-rumunii-w-polsce-viorica-dacila-mateusz-morawiecki
Polityka

Premier Rumunii z wizytą w Warszawie

Współpraca polsko-rumuńska, a w szczególności kwestie związane z gospodarką, polityką energetyczną i bezpieczeństwem były tematem rozmów Viorici Dăncili z Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania w Warszawie szefowie rządów obu krajów ocenili, że chcą wzmacniać wzajemne relacje w ramach struktur NATO i Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki mówił o “przełomowym dniu, w którym uzgodniliśmy stanowiska w wielu sprawach”. Także rumuńska premier podkreślałą wagę wczorajszego spotkania:

– Konsultacje mają miejsce w momencie, w którym oba kraje świętują swoje stulecie – wielkiego zjednoczenia Rumunii i odzyskania niepodległości w Polsce – powiedziała premier Viorica Dăncilă w trakcie spotkania z Mateuszem Morawieckim.

Szefowie rządów obu krajów nawiązali do historycznych relacji pomiędzy Polską a Rumunią. Przypomnieli o okresie międzywojennym, kiedy oba kraje graniczyły ze sobą i łączyły je bardzo dobre relacje. Podkreślono także wspólnotę doświadczeń wynikającym ze znalezienia się w bloku państw komunistycznych. Największą uwagę skupiono jednak na obecnej sytuacji, a także na wspólnych pomysłach na dalszą współpracę. Przedstawiciele obu krajów zgodzili się, że Polska i Rumunia będą budować swoją pozycję a także umacniać wzajemne relacje w oparciu o struktury NATO i Unii Europejskiej.

Jako kluczowe podano wspólne projekty, takie jak budowa trasy Via Carpatia łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Zadeklarowano też ścisłą współpracę w rozwijaniu współpracy gospodarczej i handlowej, a także polityki energetycznej.

W piątek doszło też do spotkania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z minister obrony narodowej Rumunii Mihaiem Viorelem Fiforem. Podpisali wówczas umowę międzyrządową o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci. Dotyczy ona w dużej mierze obywateli polskich pochowanych na terenie Rumunii w trakcie II wojny światowej.

Fot. www.premier.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ