W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

azyl-film-rumunia
Kultura i turystyka

Polski wieczór na Cafékultour w Timiszoarze

Niezwykłą opowieść o rodzinie Żabińskich, która podczas II wojny światowej ratowała Żydów ukrywając ich w swojej willi w warszawskim zoo, będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Timiszoarze na festiwalu Cafékultour – tydzień kawiarń. Pokaz odbędzie się we wtorek 17 kwietnia w Domu Sztuki

Polski wieczór na Cafékultour w Timiszoarze

Drugi wieczór Cafékultour przyniesie publiczności w Timiszoarze premierowy w tym mieście pokaz polskiego* filmu. „Azyl” to kinowa produkcja z 2017 roku, która przedstawia historię Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego zoo, oraz jego żony Antoniny, którzy w czasie II wojny światowej uratowali ponad 300 Żydów, ukrywając ich w swojej willi w ogrodzie zoologicznym. Za pomoc żydom, Polacy dostali tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Pokaz odbędzie się we wtorek 17 kwietnia o godzinie 19.00 w Domu Sztuki – Casa Artelor (ul. Episcop Augustin Pacha nr 8). Wstęp wolny.

AZYL

2017, USA, 126 min., film biograficzny, dramat, napisy w języku rumuńskim

Reżyseria: Niki Caro

Obsada aktorska: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl itd.

Zainicjowany w 2005 roku z inicjatywy Instytutu Francuskiego i Niemieckiego Centrum Kultury w Timisoarze, Cafékultour – tydzień kawiarń (16-22 kwietnia), ma na celu znajdowanie alternatywnych przestrzeni kulturowych, które wówczas prawie nie istniały w mieście. Tydzień Kawiarni to także świętowanie wielokulturowości, o silnym wymiarze europejskim, który każdego dnia, przez tydzień trwania wydarzenia, podkreśla kulturę jednego z siedmiu uczestniczących krajów: Włoch, Polski, Czech, Serbii, Francji, Rumunii, Niemiec.

Edycja z numerem 14. jest wierna kierunkowi, który festiwal przez te wszystkie lata sobie wyznaczył, gromadząc w jednym miejscu wystawy, teatr pantomimy, koncerty, taniec współczesny, wielokrotnie nagradzany film oraz, co nie mniej ważne, niezwykłe widowisko z muzyką Bacha.

Program szczegółowy Cafékultour

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie

*W informacji prasowej popełniono błąd. Film jest produkcji amerykańskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ