W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

kiszyniow-moldawia-unia-rumunia
Polityka

Mołdawia: Wielka demonstracja zwolenników unii z Rumunią

Nawet dwadzieścia tysięcy uczestników liczyła niedzielna demonstracja, która odbyła się w Kiszyniowie. Zebrali się na niej zwolennicy unii Republiki Mołdawii z Rumunią wspierani przez rumuńskich aktywistów i polityków

Jednym z rumuńskich polityków, którzy wzięli aktywny udział w demonstracji, był Traian Băsescu pełniący w latach 2004 – 2014 urząd prezydenta Rumunii. Wezwał on parlamentarzystów obu krajów do zagłosowania za zjednoczeniem obu krajów. Zdaniem polityka rok 2018 jest ku temu idealną okazją, gdyż obchodzone jest w tym roku stulecie zjednoczenia. W trakcie manifestacji policja nie zanotowała poważniejszych incydentów.

Manifestacji ostro sprzeciwił się Igor Dodon, prorosyjski prezydent Mołdawii (w parlamencie dominuje tam opcja prozachodnia). Dodon traktuje Băsescu jak śmiertelnego wroga. W zeszłym roku pozbawił go i jego żonę mołdawskiego obywatelstwa, przyznanego im jeszcze przez poprzedniego prezydenta – Nicolae Timoftiego.

Zdania dotyczące idei zjednoczenia w obu krajach są podzielone. Z okazji stulecia zjednoczenia Rumunii podjęto kilka związanych z tym inicjatyw, takich jak podpisywanie przez lokalne władze specjalnych deklaracji zjednoczeniowych. Podobne akcje organizują też przeciwnicy unii, zachęcając samorządowców do podpisywania deklaracji poparcia dla samodzielności Republiki Mołdawii.

Fot. Dumitru Doru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ