Po raz pierwszy czytelnicy w Rumunii mogą poznać tak kompleksową historię literatury polskiej we własnym języku. W ich ręce trafia książka wybitnego autora – laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesława Miłosza. Zapraszamy na promocję „Historii literatury polskiej”, która odbędzie się 6 marca o godz. 18.30 w księgarni Cărtureşti Verona ( Str. Verona 13-15) w Bukareszcie
Książka jest owocem wykładów Czesława Miłosza, profesora literatur słowiańskich na University of California w Berkeley. Nie jest zwykłym podręcznikiem lecz pasjonującą podróżą po literaturze i kulturze polskiej od średniowiecza aż do XX wieku. Choć nagrodzony w roku 1980 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości Miłosz dba w niej o obiektywizm, jego praca jest szczególnie ciekawa ze względu na osobiste opinie autora i pokazanie w tradycji polskiej literatury tego, co jego zdaniem ważne i ciekawe. Czytelnik znajdzie w niej interesująco przedstawione tło historyczne, wiele nieznanych informacji o literaturze staropolskiej, romantycznej i współczesnej, a także barwnie napisane biogramy twórców. Książka Miłosza jest również o tyle ciekawa, że powstała z myślą o czytelniku zagranicznym i po raz pierwszy została opublikowana w języku angielskim. Dzięki temu jest przystępną lekturą dla obcokrajowców.
„Historia literatury polskiej” została opublikowana w Rumunii pod koniec 2017 roku, nakładem wydawnictwa Ratio at Revelatio z Oradei w tłumaczeniu wybitnego tłumacza języka polskiego i znawcy polskiej kultury prof. Uniwersytetu Bukareszteńskiego Constantina Geambaşu we współpracy z poetką Passionarią Stoicescu, która zadbała o brzmienie tłumaczeń poezji polskiej (wersyfikację, rytm, rym itd.).
Czesław Miłosz (1911-2004) był polskim poetą, prozaikiem, historykiem literatury, tłumaczem i autorem esejów. W latach 1951–1993 przebywał na emigracji Francji, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako profesor literatury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie Harvarda. W latach 1951-1980 roku jego książki były w Polsce zakazane przez komunistyczną cenzurę, wychodziły jedynie w nielegalnych wówczas wydawnictwach tzw. drugiego obiegu. W 1980 roku Miłosz został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
W języku rumuńskim można przeczytać kilka jego książek, w tym wznowiony w 2017 roku przez wydawnictwo Humanitas (pierwsze wydanie w 1999 roku) zbiór esejów „Zniewolony umysł”, który do dziś jest uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej.
Wcześniej ukazały się też: Rodzinna Europa (1999), Dolina Issy (2000), Ziemia Ulro (2002), Widzenia nad Zatoką San Francisco (2007), Autoportret przekorny (2016).
Książkę można kupić poprzez stronę internetową wydawnictwa.
Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie