W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

viorica-dancila-psd-premier-rumunii-2018
Polityka

Nowa premier Rumunii zyskała poparcie parlamentu

282 posłów głosowało za utworzeniem przez Vioricę Dancilę nowego rządu. Przeciwko opowiedziało się zaledwie 136 parlamentarzystów. Przed godziną 20:00 czasu lokalnego doszło do zaprzysiężenia nowego rządu w pałacu Cotroceni przez prezydenta Klausa Iohannisa

Jeszcze przed głosowaniem Viorica Dancile zapowiedziała, że w trakcie swych rządów nie dopuści do ani jednej podwyżki jakiegokolwiek podatku. Zapowiedziała też, że tuż po zaprzysiężeniu planuje pierwsze robocze spotkanie rządu które odbędzie się późnym wieczorem. Już jutro zaplanowała też pierwsze oficjalne posiedzenie swojego gabinetu. Już po głosowaniu oznajmiła, że przytłaczająca większość posłów głosowała za powołaniem jej gabinetu i wyraziła przekonanie, że jest to dla niej dodatkowa motywacja do działania.

Liviu Dragnea, lider Partii Socjaldemokratycznej (PSD) powiedział, że jest przekonany iż pani premier będzie rządzić do końca kadencji, czyli do 2020 roku. Ma tym samym nie podzielić losu Sorina Grindeanu i Mihaia Tudose – obaj zostali odwołani głosami kolegów z własnej partii ze względu na konflikt z liderem ugrupowania.

Aby gabinet Viorici Dancile mógł zostać utworzony, wymagane było posiadanie większości rzędu 233 głosów. Koalicja PSD-ALDE posiada 243 posłów w parlamencie. Nowy gabinet został zatwierdzony także dzięki głosom partii UDMR reprezentującej mniejszość węgierską, której członkowie ocenili że mimo różnic programowych chcą dać szansę trzeciemu już rządowi PSD-ALDE w tej kadencji.

Czytaj też: Kobieta po raz pierwszy zostanie premierem Rumunii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ