W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

viorica-dancila-psd-premier-rumunii-2018
Polityka

Kobieta po raz pierwszy będzie premierem Rumunii?

Wbrew obawom partii rządzących prezydent Klaus Iohannis zadeklarował, że da koalicji PSD-ALDE jeszcze jedną szansę na zaprezentowanie kandydata na premiera. Wstępnie zaakceptował też ich kandydatkę, którą jest Viorica Dăncilă – europosłanka od trzech kadencji zasiadająca w Parlamencie Europejskim

Urodzona w 1963 roku w Roșiorii de Vede (okręg administracyjny Teleorman) polityk będzie najprawdopodobniej trzecim premierem Rumunii w obecnej (2016 – 2020) kadencji parlamentu. Jeśli tak się stanie, zostanie też pierwszą kobietą na tym stanowisku. Wcześniej, konkretnie pod koniec 2016 roku, na to stanowisko typowana była Sevil Shaideh – muzułmanka z Konstancy. Wtenczas ostatecznie premierem został jednak Sorin Grindeanu.

Zdymisjonowany w połowie ubiegłego roku Grindeanu został zastąpiony przez Mihaia Tudose, który ustąpił na początku bieżącego tygodnia. Pełniącym obowiązki premiera został Mihai Fifor, który do tej pory pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Wiele wskazuje na to, że Fifor nie będzie długo pełnił powierzonej mu funkcji.

Viorica Dăncilă, która prawdopodobnie otrzyma nominację do pełnienia funkcji premiera, to doświadczony polityk. Do Partii Socjaldemokratycznej wstąpiła w 1996 roku i w kolejnych latach robiła karierę w jej lokalnych strukturach. Do 2009 była między innymi radną miejską i radną okręgu administracyjnego Teleorman. W 2009 została po raz pierwszy wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego. Sukces ten powtórzyła w 2014 roku. Jeżeli zostanie premierem, będzie to dla niej oznaczało konieczność rezygnacji z mandatu europosła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ