W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

katedra-zbawienia-narodu-rumunskiego-bukareszt
Kultura i turystyka

Katedra Zbawienia Narodu ma być gotowa do 30 listopada

Tak zapowiedział patriarcha Rumunii Daniel. Chce on, aby wznoszona w Bukareszcie monumentalna świątynia została ukończona do tego dnia, gdyż jest to święto św. Andrzeja – patrona Rumunii. Dzień później nastąpić ma natomiast kulminacja obchodów stulecia zjednoczenia Rumunii, które nastąpiło 1 grudnia 1918 roku

Budowę katedry zapoczątkował jeszcze patriarcha Teoktyst, który zmarł w 2007 roku. Przez ponad dekadę ukończono około 85 procent budynku, co według oficjalnych źródeł kosztowało 80 milionów euro. Docelowo całość ma kosztować ponad 100 milionów euro, aczkolwiek przeciwne inwestycji finansowanej także ze środków publicznych organizacje pozarządowe szacują, że ostateczna kwota może być dwukrotnie wyższa.

Poświęcenie katedry ma mieć podniosły charakter. Zaproszony został już patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, będący honorowym zwierzchnikiem kościoła prawosławnego. Obecni będą też najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Uroczystości będą wiązały się z obchodami stulecia zjednoczenia Rumunii.

Po ukończeniu Katedra Zbawienia Narodu będzie trzecią co do wielkości świątynią w Europie po katedrze Sagrada Familia w Barcelonie bazylice św. Piotra w Watykanie. Będzie miała wymiary 126 na 68 metrów i wysokość 120 metrów. Sam ikonostas ma mieć powierzchnię około 400 metrów kwadratowych. Aby zdążyć na czas, na budowie uwija się 600 robotników pracujących na trzy zmiany.

CZYTAJ TEŻ:

Katedra Zbawienia Narodu Rumuńskiego największym kiczem Rumunii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ