W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

ambasador-rumunii-ovidiu-dranga-ambasada-warszawa-99-2017
Polityka

Ambasador Rumunii w Polsce: jest jedna rzecz, której jestem pewien: “Rumunia i Polska były i pozostaną razem”

Z okazji 99 rocznicy Zjednoczenia Rumunii ambasador Ovidiu Dranga wygłosił przemówienie, w którym w sposób szczególny odniósł się do relacji polsko-rumuńskich. Omówił między innymi kwestie związane z bliską współpracą rządów obu krajów w ramach UE i NATO, zaznaczył też że Międzymorze jest projektem który Rumunia od początku popierała

Jak zapowiedział ambasador, przyszły rok będzie dla Rumunii niezmiernie ważny. Obchody setnej rocznicy Zjednoczenia będą bowiem pokrywały się ze sto czterdziestą rocznicą powstania kraju. Ovidiu Dranga powiedział, że Rumunia stała się dojrzałym krajem europejskim, zaangażowanym w działania w ramach Unii Europejskiej i NATO, co jest dobrym punktem wyjścia do objęcia prezydencji w UE, która rozpocznie się w 2019 roku. Ambasador zaznaczył, że funkcjonowanie Rumunii w strukturach międzynarodowych sojuszy idzie w parze ze znakomitymi relacjami z Polską:

– Lista spotkań i konsultacji między wysokimi przedstawicielami reprezentującymi nasze kraje w tym roku była imponująca. Chciałbym tylko wspomnieć o kilku, które, jak sądzę, mają najgłębsze polityczne i dyplomatyczne znaczenie: udział Prezydenta Rumunii w lipcowym Szczycie Inicjatywy Trójmorza, w którym zapowiedział, że Rumunia będzie gospodarzem Szczytu w 2018r.; trzy wizyty Ministra Spraw Zagranicznych Rumunii w Warszawie, wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP w Bukareszcie; udział Marszałka Senatu Rumunii w Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej w maju; oraz dwie bilateralne, oficjalne wizyty na tym poziomie. Muszę również wspomnieć o licznych kontaktach ministerialnych w różnych formatach i okazjach, zarówno w Bukareszcie, jak i Warszawie – wymieniał Ovidiu Dranga.

Ambasador Rumunii potwierdził przywiązanie zarówno swojego kraju jak i Polski do wartości reprezentowanych przez Unię Europejską, ale wspomniał też o dążeniu do reformy wspólnoty w ten sposób, aby była ona “bliższa jej obywatelom”. Jako kluczowe dla budowania wspólnego bezpieczeństwa ocenił natomiast istnienie silnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, co wiąże się z bliską współpracą z USA. Za kluczowe uznał jednak te projekty, które Rumunia realizuje wspólnie z Polską – między innymi “Format 9 Bukareszt” jednoczący państwa NATO znajdujące się na wschodniej flance czy trójstronne konsultacje Rumunia-Polska-Turcja:

– Rumunia i Polska są szczególnie dobrze umiejscowione, geograficznie i historycznie, aby wcielić się w rolę promotorów wartości euroatlantyckich w sąsiednich regionach. W naszym narodowym interesie leży pozostanie czymś więcej niż peryferiami Zachodu lub jego frontu. Musimy stać się pomostem dla rozszerzenia korzyści stabilności i bezpieczeństwa poza nasze granice, wszędzie tam, gdzie zagrożona jest demokracja i wolność – mówił ambasador.

Dla polskich gości biorących udział w spotkaniu z ambasadorem ważny był wątek dotyczący “Inicjatywy Trójmorza”, który ma na celu zacieśnianie relacji pomiędzy krajami leżącymi pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym:

– Rumunia i Polska są aktywnie zaangażowane w przygotowywanie Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, który odbędzie się w przyszłym roku. Jak niedawno zauważono w “Foreign Affairs”, „obecność Polski i Rumunii zarówno w B9, jak i Inicjatywie Trójmorza sprawia, że wschodnie granice UE i NATO są bezpieczniejsze. Oba kraje obsługują część systemu obrony przeciwrakietowej NATO i batalionów międzynarodowych NATO, oba też mają strategiczne interesy w sąsiedztwie nie-członkowskim na wschodzie, odnoszące się do ich historycznych, kulturowych i językowych powiązań”. W przypadku B9 oraz Inicjatywy Trójmorza, Bukareszt i Warszawa pracowały razem od samego początku, aby skonsolidować całą UE oraz wschodnią granicę NATO. Zrozumieliśmy, że współpraca jest bardziej korzystna niż współzawodnictwo – powiedział Ovidiu Dranga.

Ambasador podsumował swoje wystąpienie mówiąc, że jest pewien dalszego rozwijania wspólnych relacji pomiędzy oboma krajami:

PEŁNA TREŚĆ PRZEMÓWIENIA DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Tłumaczenie: Oana Dima

Redakcja dziękuje Oanie Dima i Catalinowi Radoi z Ambasady Rumunii w Polsce za udostępnienie przetłumaczonej wersji przemówienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ