W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

BVB_Logo
Gospodarka

Ludwik Sobolewski rezygnuje z kierowania rumuńską giełdą

Podczas spotkania rady 1 listopada rezygnacja Ludwika Sobolewskiego została przyjęta. Obecnie trwają poszukiwania jego następcy.

Powodem odejścia był brak porozumienia z radą bukaresztańskiej Giełdy Papierów Wartościowych (Bursa de Valor Bucureștii; BVB). Problemy rozpoczęły się już w sierpniu, gdy Ludwik Sobolewski nie otrzymał kworum. Teraz złożył swoją rezygnację. Tymczasem jeszcze rok temu podczas rozmowy z portalem Bankier.pl ówczesny prezes rumuńskiej GPW mówił, że wprawdzie tamtejszy rynek jest mniejszy od polskiego, ale zauważalne są pozytywne zmiany:

– Kiedy ja zaczynałem pracę w Rumunii to, moim zdaniem, był to najbardziej przeregulowany rynek w Europie. Dzisiaj, po trzech latach, FTSE – jedna z agencji – która dokonuje ratingu rynków kapitałowych, przesunęła Rumunię z pozycji rynku granicznego do kategorii pośredniej, na listę obserwacyjną, i następnym szczeblem jest rynek wschodzący – mówił Ludwik Sobolewski, cytowany przez Bankier.pl

Poziom kapitalizacji rumuńskiej GPW wynosi około 35 miliardów euro. Notowanych jest na niej 87 spółek. W trakcie trwania kadencji Ludwika Sobolewskiego w latach 2013 – 2017 zaczęło być notowanych osiem nowych spółek.

Czytaj też:

Obroty na rumuńskiej giełdzie o prawie 50% w górę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ