W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

rumunia-f-16-portugalia-sily-powietrzne
Gospodarka

Pierwsza eskadra rumuńskich F-16 w gotowości

Właśnie przyleciały do Rumunii trzy ostatnie myśliwce F-16 pozyskane w ramach zamówienia z 2013 roku. Samoloty zostały wyprodukowane w latach osiemdziesiątych, ale przeszły gruntowny remont w Portugalii. Wartość kontraktu opiewała na 628 milionów euro.

Maszyny wyruszyły z Portugalii z międzylądowaniem we Włoszech. Dzisiaj doleciały do Rumunii, do dziewięciu pozostałych myśliwców tworzących najnowocześniejszą eskadrę w kraju. Wszystkie rumuńskie F-16 pochodzą z rezerw używanych przez kraje NATO (9 służyło w Portugalii, trzy dla USA). Portugalczycy zmodernizowali maszyny do standardu Block 20 MLU M5.2 tape, dając gwarancję na kolejnych 20 lat użytkowania lub 4000 godzin lotu.

Odbiór ostatnich trzech myśliwców oznacza realizację kontraktu sprzed czterech lat. To jednak nie koniec, gdyż rozważane są kolejne inwestycje w rozwój sił powietrznych. Ostatnio pojawił się plan zakupu 36 maszyn bojowych od USA. Jednocześnie rumuński rząd negocjuje pozyskanie kolejnych używanych myśliwców, które mogłyby być zmodernizowane.

Czytaj też:

Rumunia wyda w najbliższych latach 10 mld euro na zbrojenia

Rumunia na 44 miejscu rankingu Global Firepower

Rumunia chce kupić system rakietowy Patriot

Cztery korwety i tuzin F-16. Rumunia się zbroi

Fot. MM. Bogdan Pantilimon, Forțele Aeriene Române

ZOSTAW ODPOWIEDŹ