W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

dacia-rynek
Gospodarka

TOP10 Rumuńskich marek a.d. 2017

Spośród rumuńskich firm najbardziej kojarzona jest Dacia. Zestawienie opublikowane przez Brand Finance pokazuje, że rozpoznawalność tej marki przekłada się także na jej wartość. Prezentujemy tą, a także inne firmy z Rumunii, które znalazły się w rankingu.

Za najbardziej wartościową markę uznano Dacię, którą eksperci wycenili na 1,367 mld dolarów. To o 224 miliony mniej, niż wynosi wartość kolejnych dziewięciu marek razem wziętych. Znajdujący się na drugim miejscu eMAG wyceniono na 406 milionów dolarów, co oznacza kwotę przeszło trzy razy mniejszą od popularnego producenta samochodów.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znaleźć można firmy z różnych branż. Po znajdującej się na pierwszym miejscu Dacii znaleźć można między innymi firmę eMAG zajmującą się sprzedażą elektroniki, a także sieć marketów budowlanych Dedeman. Aż trzy marki związane są z bankowością. Chodzi o Banca Transilvania, BCR (Banca Comercială Română) i BRD (Banca Română pentru Dezvoltare). Nie mogło zabraknąć też Petromu związanego z przemysłem paliwowym i państwowej firmy Electrica dostarczającej energię elektryczną.

1 Dacia 1,367 mln USD

2 eMAG 406 mln USD

3 Dedeman 232 mln USD

4 Petrom 182 mln USD

5 DIGI / RCS&RDS 169 mln USD

6 Banca Transilvania 146 mln USD

7 Bitdefender 126 mln USD

8 BCR 125 mln USD

9 BRD 115 mln USD

10 Electrica 90 mln USD

Pełne zestawienie znaleźć można tutaj.

Źródło: Brand Finance

ZOSTAW ODPOWIEDŹ