W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

10-RON-leu-rumunia
Gospodarka

Kolejny efekt niższych podatków. Handel detaliczny rośnie o 7,8%

Dane opublikowane przez Narodowy Urząd Statystyczny (Institutul Național de Statistică; INS) dotyczą pierwszej połowy bieżącego roku. W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym zarejestrowano zdecydowane ożywienie w handlu detalicznym, które wyniosło niemal 8%.

Warto zauważyć, że handel nie rósł równomiernie. Największy wzrost odnotowano w przypadku paliwa, którego w danym okresie kupowano aż o 10,9% więcej niż przed rokiem. O 3,5% wzrosła natomiast konsumpcja artykułów spożywczych – w tej grupie znalazł się także alkohol i tytoń. W przypadku pozostałych produktów odnotowano wzrost rzędu 10,1%. Zestawienie nie bierze jednak pod uwagę zakupów pojazdów silnikowych – a tutaj Rumunia także odnosi spore sukcesy.

Do wzrostu konsumpcji przyczyniły się między innymi obniżki podatków, na przykład obniżenie podstawowej stawki VAT do poziomu 19% wraz z początkiem 2017 roku. Jednocześnie w Rumunii cały czas rosną płace, co także wpływa na zwiększone obroty w handlu detalicznym. Za pół roku okaże się, czy przeprowadzone wcześniej reformy pozwolą na pobicie rekordu z 2016 roku, kiedy to handel detaliczny wzrósł aż o 13,5% względem poprzedniego roku.

Czytaj też:

Efekt obniżki podatków? Od początku roku w Rumunii otwarto 63 tysiące nowych firm

Eurostat: Rumunia po raz kolejny z najwyższym wzrostem PKB

Rekordowa sprzedaż Dacii w pierwszym półroczu 2017 roku

Po czterech miesiącach Rumunia z nadwyżką w wys. 1,35 mld RON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ