W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

trasa transfogaraska
Kultura i turystyka

Trasa Transfogaraska otwarta!

Trasa Transfogaraska (Transfăgărășan) została dzisiaj oficjalnie otwarta dla turystów. Dzięki wytężonym pracom służb na dwa tygodnie przed terminem udrożniono przejazd przez najwyższy fragment drogi.

Pierwotnie zakładano, że trasa zostanie otwarta 1 lipca. Taką datę podawano na przykład na stronie internetowej www.transfagarasan.net. Od kilku tygodni trwały jednak prace mające na celu usunięcie nagromadzonego śniegu i głazów naniesionych przez lawiny. Udało się! Jak podaje portal Narodowy Zarząd Administracji i Infrastruktury Drogowej (Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere; CNAIR) 16 czerwca o 7 rano czasu lokalnego słynna trasa została ponownie otwarta dla turystów.

Wybudowanie drogi pozwalającą na przejazd przez Góry Fogaraskie było inicjatywą Nicolae Ceaușescu. Pomysł na jej powstanie zrodził się w 1968 roku, po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Obawiając się podobnego scenariusza w Rumunii, Ceaușescu postanowił wybudować drogę pozwalającą na szybki przerzut wojsk na osi północ – południe. Plan wcielono w życie w latach 1970 – 1974. Obecnie trasa nie ma już militarnego znaczenia, mieszkańcy zaś wybierają z reguły szybszą i wygodniejszą, biegnącą równolegle drogę nr E81. Trasa Transfogaraska cieszy się jednak ogromną popularnością wśród turystów (w najwyższym punkcie szosa znajduje się na wysokości 2034 m.n.p.m.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ