W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

anna-jakubczak-rumunia-interlova
Kultura i turystyka

Anna Jakubczak vel RattyAdalan: “Interlova”

Anna Jakubczak postanowiła podzielić się z nami wierszem swojego autorstwa. Jest to dzieło o tyle ciekawe, że powstało w swóch wersjach językowych – polskiej i rumuńskiej. Która wypadła lepiej? Pozostawiamy to Państwa ocenie. Naszym zdaniem utwór w obu językach jest równie dobry.

Îți amintești acele e-flori,
Pe care m-ofereai în fiecare zi?
E-trivialitatea ta pe care
Ai scris ca un vers?
Schiță de dragoste
Pe care noi am vrut să modernizeze?

Îți amintești acele sentimente
Care au fost prinse de vânt de atingeri de claviatură?
Față în față
Numai
Atingând sticlă cu săruturi.

Petrarka nu știau
Ce e Interlova.
Simteau cu adevărat
Și nu trebuiau să fie
Online.

Dan… Trebuie să plec.
Dar te rog ține minte
Că eu te voi iubi
Până când vom pierde conexiunea
La Internet.

Iubita ta Sarah

Pamiętasz e-kwiaty,
które dawałeś mi każdego dnia?
Trywialność zapisaną wierszem,
miłosny szkic,
który wciąż chcieliśmy unowocześniać.

Pamiętasz e-uczucia
łapane wiatrem uderzeń klawiatury?
Twarzą twarz
jedynie
dotykając szkła pocałunkami.

Petrarka nie wiedział,
czym jest Interlova.
Czuł prawdziwie
i nie potrzebował
być online.

Dan… muszę odejść,
pamiętaj, że będę cię kochać
póki Internet nas
nie rozłączy.

Your Sarah in Love.

Wiersz został nadesłany jako zgłoszenie do naszego konkursu “Opisz nam swoją Rumunię”. Zachęcamy do dzielenia się swoimi tekstami w dowolnej formie (ale za to w mniej dowolnym terminie – do 30 czerwca 2017 włącznie!).

Anna Jakubczak vel RattyAdalan – urodziła się 18 kwietnia 1994 roku w Szczecinie. Prezenter Akademickiego Radia Pomorze, Redaktor Naczelna e-Magazynu Horyzont. Od 2014 roku studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi magazynami. W wolnych chwilach prowadzi stronę www.annajakubczak.wordpress.com
Kilka autorskich wierszy zostało opublikowanych w amerykańskich antologiach: „FM 7: Fall 2013”, „FM 8: Winter 2013”, „FM 9: Spring 2014”, „FM 12: Summer 2015” i „FM  13: Autumn 2015 wydawanych przez Lewisa Crystala i wydawnictwo „Avenue U Publications” oraz w dwóch polskich zbiorach: charytatywnej antologii „Pomocne słowo” i w pokonkursowej książce „Ze starej skrzyni” wydanej przez Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach. W zbiorze tym ukazały się wiersze i opowiadania wszystkich uczestników 12 edycji konkursu im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, zaś wiersz „Interlova” ukazał się w magazynie „The Indus Streams” wydawanym przez Apeejay Stya University (School of Journalism & Mass Communication).  Od maja 2015 roku zaczęłą współpracę z pisarzem, poetą, radiowcem i właścicielem amerykańskiego wydawnictwa InnerChildPress Williamem St. Petersem, dzięki czemu kilka wierszy gościnnie ukazało się w antologii poetyckiej „The Year of the Poet II” zaś od stycznia b.r. do sierpnia była jednym ze stałych autorów w/w serii wydawniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ